Google i NIST uruchomią produkcję procesorów kolejnej generacji

Firma Google podpisała z amerykańskim instytutem NIST (National Institute of Standards and Technology; Narodowy Instytut Standardów i Technologii należący do Departamentu Handlu USA) umowę R&D przewidującą, że wspólnie z nim opracuje i podejmie produkcję procesorów zupełnie nowej generacji, które znajdą zastosowanie w komputerach o bardzo dużej mocy.

Umowa przewiduje, że procesory będą produkowane przez firmę SkyWater Technology w fabryce, która zostanie zbudowana w Bloomington (stan Minnesota). Google ma pokryć początkowe koszty uruchomienia fabryki i zapewni finansowanie pierwszej partii układów. Wszystkie układy mają być projektowane we współpracy z amerykańskimi placówkami naukowymi.

Jak czytamy w opublikowanym z tej okazji komunikacie prasowym, naukowcy oraz wybrane firmy będą mogli korzystać z układów bez ograniczeń i bez ponoszenia kosztów licencji, ponieważ będą to wszystko projekty otwarte, czyli bazujące na schemacie open source.

Zobacz również:

  • 2024 - ciężki rok dla szukających pracy?
  • Gogle Apple Vision Pro kupimy jedynie w sklepach stacjonarnych

Taka polityka licencyjna została obrana w związku z tym, że duże firmy projektujące i produkujące półprzewodniki mają łatwy dostęp do tego rodzaju chipów. Jednak ich cena może sięgać setek tysięcy dolarów, tworząc istotną barierę dla naukowców, małych firm oraz start-upów.

Oczekuje się, że partnerstwo znacznie obniży koszty tych chipów poprzez zwiększenie produkcji i wprowadzenie przepisów znoszących opłaty licencyjne. NIST przewiduje zaprojektowanie aż 40 różnych chipów zoptymalizowanych pod kątem różnych zastosowań. Fabryka SkyWater będzie produkować chipy mające postać 200-milimetrowych krzemowych dysków (zwanych w branży waflami), z których uniwersytety i firmy będą mogły wytwarzać we własnym zakresie tysiące pojedynczych procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200