Google i Klub CIO

Prawo i przyszłość chmury – te kwestie dyskutowaliśmy podczas październikowego spotkania Klubu CIO. Spotkanie odbyło się w warszawskiej siedzibie Google’a dzięki uprzejmości i na zaproszenie Magdaleny Dziewguć, szefowej Google for Works na Polskę, Słowację i Czechy i przyciągnęło rekordową liczbę blisko 70 gości.

Mecenas Agata Kowalska z kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy mówiła o praktykach i zapisach umów o świadczenie usług Cloud Computingowych. Wyraziła między innymi swój pesymizm co do możliwości sformułowania uniwersalnego i całościowego pakietu praktyk umów Cloud Computingowych. Podkreśliła także zmienność przepisów i interpretacji, które normują świadczenie i korzystanie z usług chmurowych. Możliwe jest natomiast i potrzebne określenie opcji minimum w myśl ustawy o ochronie danych osobowych.

Google i Klub CIO

Agata Kowalska, Chabasiewicz, Kowalska i Partnerzy

W pewnym momencie pokierowała dyskusję w stronę aktualnych kwestii – czyli końca tzw. Bezpiecznej Przystani i możliwych konsekwencji dla klientów dostawców usług chmurowych, którzy korzystają z tego programu. Sprawa nabrała rumieńców po decyzji europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie którą Facebookowi wytoczył student prawa z Wiednia, Maximilian Schrems. Trudno jeszcze określić zakres konsekwencji – ale obiecaliśmy sobie, że sprawie będziemy się pilnie przyglądać – wątki te pojawią się na stronach klubcio.pl, cxo.pl i w druku, w listopadowym wydaniu magazynu CIO. Pani mecenas przyjęła bowiem także zaproszenie na nasze łamy.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
Google i Klub CIO

Drugi wielki wątek naszego spotkania – przyszłość Cloud Computing według Google przedstawił Ignacy Kowalczyk, Software Engineering Manager w Google. Przedstawił m.in. schemat kreowania usług komercyjnych opartych o Cloud Computing. Można nazwać go skalowaniem w dół rozwiązań, które sprawdziły się w zastosowaniu do własnych potrzeb Google. To cecha charakterystyczna: ekstremalne wymagania i skale danych przetwarzanych na potrzeby własnego biznesu znajdują następnie zastosowanie w skalach kilka rzędów mniejszych, ale nadal – wymagających najwyższej efektywności i elastyczności.

Google i Klub CIO

Ignacy Kowalczyk, Google

Pomiędzy tymi wystąpieniami krótkie case study z wdrożenia usługi Unified Communication w chmurze (UCaaS) przedstawił Marcin Jedyński, menedżer IT z Grupy Konsalnet – szczególnie interesujące było przytoczenie dowodów na uzyskane dzięki wdrożeniu biznesowej elastyczności przez Grupę – w kontekście nagłych decyzji zarządu o akwizycjach.

Google i Klub CIO

Marcin Jedyński, Grupa Konsalnet

Spotkanie w warszawskiej siedzibie Google’a dzięki uprzejmości i na zaproszenie Magdaleny Dziewguć, szefowej Google for Works na Polskę, Słowację i Czechy i przyciągnęło rekordową liczbę blisko 70 gości. Miło było spotkać wiele osób z dawna na Klubie niewidzianych. Z przyjemnością możemy zapowiedzieć, że także w przyszłości Klub CIO będzie mile widziany u koleżanek i kolegów Googlersów. Jesteśmy niezmiennie pod wrażeniem trybu pracy, atmosfery i otoczenia, w jakim działają gospodarze naszego październikowego spotkania. O znaczeniu "pejzażu" pracy w koncepcji Google, ale także szerzej o tym, jak szuka i potem dba o talenty amerykański potentat - będziemy rozmawiali na łamach najbliższego, listopadowego wydania magazynu CIO.

Google i Klub CIO
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200