Google chce kupić patenty Nortel Networks. Dlaczego?

Władze koncernu Google oferują ponad 900 mln USD za należący do kanadyjskiego koncernu pakiet praw do technologii z zakresu m.in. systemów transmisji danych, mechanizmów wyszukiwania informacji, a także rozwiązań półprzewodnikowych. Wiele wskazuje jednak na to, że oferta Google zapoczątkuje szerszą licytację o należące do bankrutującego giganta prawa patentowe.

Kanadyjski koncern Nortel Networks postawiono w stan upadłości w połowie stycznia 2009 roku. Niedługo później rozpoczęła się oficjalna wyprzedaż majątku bankrutującej firmy. Wedle zapewnień przedstawicieli kierownictwa kanadyjskiej firmy środki pozyskane w ten sposób mają być przeznaczone na spłatę przynajmniej części zobowiązań. W połowie 2009 roku nieoficjalnie mówiło się jednak, że Nortel nie zamierza pozbywać się posiadanych praw patentowych. Spekulowano wręcz, że po zakończeniu restrukturyzacji kanadyjska spółka będzie funkcjonować przede wszystkim jako firma zajmująca się dzierżawą praw do opatentowanych technologii sieciowych.

Tymczasem nieoficjalnych informacji wynika, że wstępne rozmowy dotyczące sprzedaży większości praw patentowych koncernu Nortel trwają już przynajmniej od kilku tygodni. Zdaniem przedstawicieli koncernu Google wstępna umowa dotycząca nabycia praw do technologii koncernu Nortel obejmuje pakiet liczący ok. 6 tys. patentów i złożonych zgłoszeń patentowych. Mają one dotyczyć m.in. technologii z zakresu telekomunikacji 4G, systemów infrastrukturalnych, mechanizmów bezprzewodowej transmisji danych, przesyłania strumieni audio i wideo, a także funkcji wykorzystywanych w ramach aplikacji internetowych, rozwiązań półprzewodnikowych oraz komputerów osobistych i urządzeń mobilnych. Z nieoficjalnych informacji dotyczy, że Nortel dysponuje również m.in. prawami do wybranych technologii z zakresu wyszukiwania informacji oraz do rozwiązań stosowanych w ramach internetowych systemów reklamowych. Przedstawiciele koncernu Google podkreślają, że zakup praw do patentów firmy Nortel pozwoli przede wszystkim na zabezpieczenie interesów firmy w kontekście działań podejmowanych przez firmy wyspecjalizowane w skupowaniu patentów. Dodatkowo technologie należące obecnie do kanadyjskiego koncernu mają znaleźć zastosowanie m.in. w ramach mobilnego systemu operacyjnego Android, przeglądarki internetowej Google Chrome, a także środowiska operacyjnego Chrome OS. Przedstawiciele firmy Google zapewniają również, że część technologii zostanie udostępniona członkom społeczności open source. Nieoficjalnie mówi się też, że chronione prawnie rozwiązania znajdujące się dziś w posiadaniu koncernu Nortel, mają być wykorzystywane w ramach nowych projektów Google.

Z oficjalnych informacji wynika również, że obecnie toczy się postępowanie przygotowujące do odsprzedaży praw patentowych. Zapowiadana transakcja jest uzależniona m.in. od amerykańskich i kanadyjskich regulatorów rynkowych. Władze koncernu Nortel zapowiadają, że stosowne decyzje sądowe zapadną pod koniec drugiego kwartału br. Zdaniem analityków oferta Google będzie najprawdopodobniej początkiem szerszej licytacji o patenty należące do bankrutującego giganta. Może to oznaczać, że ostateczna cena za pakiet praw do technologii koncernu Nortel będzie zdecydowanie przewyższy oferowaną przez Google kwotę 900 mln USD. W gronie innych firm zainteresowanych zakupem patentów firmy Nortel Networks wymienia się również m.in. koncerny Nokia i Apple. Warto dodać, że w marcu przedstawiciele kierownictwa koncernu Microsoft zapowiedzieli chęć zakupu, należącej obecnie do koncernu Nortel, puli liczącej ok. 670 tys. adresów IP czwartej generacji. Wartość tej dość nietypowej transakcji opiewa na ok. 7,5 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200