Google będzie usuwać z chmury porzucone zasoby

Korporacja pracuje nad funkcją noszącą nazwę Unattended Project Reminder i kilka dni temu udostępniła zainteresowanym użytkownikom jej pierwszą publiczną wersję testową. Funkcja została opracowana z myślą o lepszym wykorzystaniu zasobów cloudowych i rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem, które pojawiają się z powodu porzuconych w chmurze i zapomnianych przez użytkowników projektów IT.

Google

Nowa funkcja wejdzie w skład usługi Active Assist Google Cloud i zwiększy bezpieczeństwo chmury przez wyszukiwanie starych inicjatyw, np. takich które nie wymagają już dostępu do sieci, nie angażują chmurowych zasobów ani nie muszą być obsługiwane przez interfejsy API.

Firma przyznaje, że zaprojektowanie rozwiązania nie było prostą sprawą. Trudno bowiem jednoznacznie stwierdzić, że jakiś projekt został na sto procent porzucony nawet po dogłębnym przeanalizowaniu takich chmurowych parametrów, jak stopień użycia interfejsów API czy aktywność użytkowników. Łatwo wtedy o pomyłkę i w przypadku anulowania takiego chmurowego obciążenia, narażenie użytkownika na utratę danych. Trudności te zostały jednak pokonane i mechanizm jest gotowy.

Zobacz również:

  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID
  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center

Wprowadzono jednak bezpiecznik polegający na tym, że administrator będzie mieć zawsze możliwość przywracania przypadkowo usuniętych projektów. Można go jednak uruchomić tylko przez pierwsze 30 dni od momentu podjęcia takiej decyzji. Google ostrzega jednocześnie, że niektórych zasobów – takich jak np. Cloud Storage czy Pub/Sub - nie da się nawet wtedy w pełni odzyskać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200