Google Search nie obsłuży już IE 11

Flagowy produkt firmy Google, jakim jest bez wątpienia jej wyszukiwarka, przestał w tym miesiącu obsługiwać przeglądarkę Internet Explorer 11. Google podjął taką decyzję – która właściwie nie powinna być dla nikogo żadnym zaskoczeniem - tłumacząc się, że IE 11 stanowi znikomą część przeglądarek wspieranych przez to internetowe narzędzie.

Foto: Firmbee.com/Pexels

Wcześniej – bo w marcu tego roku - rozwód z IE 11 wzięła aplikacja Workspace/G Suite, a nieco później bo w sierpniu, na to samo zdecydowała się platforma Meet, która obsługuje spotkania wideo. Warto przypomnieć, że również w sierpniu Microsoft zrezygnował z obsługi IE 11 przez internetowe wersje aplikacji Microsoft 365, takie jak Teams i Outlook. Microsoft nadal obsługuje aplikacje zależne od IE 11 za pośrednictwem przeglądarki Edge, która potrafi otwierać starsze plików IE MHTML w trybie „Internet Explorer”.

Decyzja Google nie dziwi, jeśli spojrzymy na przyjęty przez Microsoft harmonogram dotyczący wspierania przeglądarki IE przez systemie Windows 10. I tak firma zamierza wykluczyć przeglądarkę IE z wielu wersji systemu Windows 10 w połowie 2022 roku (z wyjątkiem wersji korporacyjnych tego systemu operacyjnego, które są dystrybuowane w ramach kanału Windows 10 Long Term Servicing Channel). Jednocześnie dzisiaj zaczyna się operacja zastępowania systemu Windows 10 przez system Windows 11. Warto też pamiętać, że Windows 10 zakończy swój żywot dokładnie za cztery lata (stanie się to bowiem w październiku 2025 roku).

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI

Na razie następca przeglądarki IE – czyli przeglądarka Edge – przegrywa wyraźnie rywalizację z przeglądarką Chrome. I tak według StatCounter, przeglądarka Edge ma obecnie 8,75% udziału w komputerach stacjonarnych na całym świecie. Google Chrome dominuje tu wyraźnie z udziałem ok. 67%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200