Google Project Fi

Google zaprezentowało Project Fi, nowy projekt realizujący integrację dostępu przez sieci komórkowe oraz Wi-Fi. Projekt pozwala na bezprzewodową transmisję z wykorzystaniem ponad miliona darmowych i otwartych hotspotów Wi-Fi lub sieci komórkowych LTE, obsługiwanych przez Sprint oraz T-Mobile.

Usługa będzie początkowo dostępna na smartfonach Nexus 6 wytwarzanych we współpracy z Motorolą i tylko w ramach wstępnych testów (Early Access Program) dla zaproszonych użytkowników z USA. Użytkownicy powinni zarejestrować się na stronie projektu, a następnie oczekiwać na zaproszenie od Google. Analiza wyników tych testów będzie podstawą do decyzji biznesowych i ewentualnego wprowadzania podobnych usług w innych regionach świata.

Ceny usługi będą rozpoczynały się od 20 USD miesięcznie za możliwość rozmawiania, przesyłania wiadomości tekstowych, dostęp Wi-Fi oraz międzynarodowy zasięg w 120 krajach. Dodatkowo obowiązywała będzie stała opłata 10 USD za każdy gigabit danych przesyłanych przez sieć komórkową. Za niewykorzystane w danym miesiącu limity danych, opłaty będą zwracane.

Nowy produkt komunikacyjny Google pozwala użytkownikom uzyskać najlepsze parametry połączenia, dzięki inteligentnemu przyłączaniu się do najszybszej dostępnej sieci w danej lokalizacji, niezależnie od technologii - Wi-Fi czy LTE. Zapewniona zostanie także mobilność aplikacji. Przykładowo aplikacja z określonym numer telefonu użytkownika będzie dostępna poprzez chmurę, więc użytkownik otrzyma możliwość rozmowy lub wysyłania wiadomości tekstowych niezależnie od typu sieci, czy urządzenia. Dane będą bezpieczne, ponieważ transmisja będzie szyfrowana. Zaawansowanie usługi przejawia się w powiązaniu sprzętu, oprogramowania oraz łączności.

Projekt będzie realizowany we współpracy z operatorami Sprint oraz T-Mobile. T-Mobile wierzy, że Project Fi zmieni sposób myślenia o bezprzewodowości. Sprint traktuje Google raczej jako kolejnego dostawcę usług MVNO, których posiada już ponad 100 w rejonie USA. Wielu analityków zastanawia się, w jaki sposób Google zamierza zrealizować projekt jako MVNO (Mobile Virtual Network Operator), ponieważ wiele podobnych projektów zakończyło się niepowodzeniem. W styczniu 2015 roku pojawiły się pierwsze informacje o projekcie usług bezprzewodowych Google. W tym czasie analitycy MachNation argumentowali, że Google nie będzie typowym dostawcą MVNO. Firma prawdopodobnie będzie wykorzystywało sieć głównie do oferowania usług IoT (Internet of Things).

Analizy dotyczące opłacalności korzystania z nowej usługi na rynku amerykańskim opublikował Computerworld USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200