Google News oskarżony o dezinformację

Pomyłka popełniona przez internetowy serwis informacyjny Google News w miniony poniedziałek (8 września) spowodowała obniżenie giełdowej wyceny amerykańskiej linii lotniczej United Airlines o ponad miliard dolarów. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

W poniedziałek jeden z automatów wyszukujących linki do najbardziej poczytnych newsów danego dnia z tysięcy portali i serwisów WWW błędnie umieścił na portalu Google News link do archiwalnego artykułu "South Florida Sun Sentinel". Lokalna gazeta z południa USA opisała wtedy kłopoty United Airlines stojących w obliczu bankructwa.

Informacja powielana przez inne serwisy informacyjne wywołała panikę wśród inwestorów i spadek kursu akcji United Airlines o trzy czwarte, z 12,5 dol. za akcję do 3,72 dol.

Zdaniem analityków incydent pokazuje siłę Google'a, za którym informacje, bez weryfikacji, przekazują najważniejsze media. Tymczasem trwa ustalanie winnych tego incydentu. Z informacji dziennika Rzeczpospolita wynika, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie federalnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200