Google Maps liczy sobie 15 lat

Usługa Google Maps obchodzi w tym tygodniu swoje urodziny – narodziła się 15 lat temu. Aby uczcić tę okrągłą rocznicę, Google wprowadziło do androidowej wersji usługi – jak również do wersji iOS - nowe opcje, zmieniło ikonę i generalnie odświeżyło ją.

Oprócz nowej ikony, największa zmiana dotyczy menu nawigacyjnego. Zamiast trzech kart (Odkrywaj, Dojazd i Dla ciebie) pojawi się pięć: dwie dostępne wcześniej (Odkrywaj i Dojazd) i trzy nowe (Saved, Contribute i Update), wszystkie wyświetlane w dolnej części ekranu.

Polecenie Saved (Zapisane) zapewnia dostęp do zapisanych tras i udostępnia różnego rodzaju rekomendacje (np. ulubione restauracje czy kawiarnie), a polecenie Contribute (Opublikuj) pozwala szybko udostępniać innym użytkownikom usługi lokalizacje i przydatne komentarze. Polecenie Updates (Aktualizacje) pracuje generalnie w podobny sposób co dostępne wcześniej polecenie For You (Dla ciebie).

Zobacz również:

  • Google pracuje nad własnym lokalizatorem przedmiotów
  • Duża aktualizacja Android Auto trafia do Polski

Transport publiczny został również wzbogacony o nowe funkcje, które pomagają użytkownikowi precyzyjnie zaplanować podróż. Google dostarcza tu użytkownikowi szereg niezwykle cennych informacji pozyskiwanych z sieci społecznościowych, których zaletą jest to iż są na bieżąco aktualizowane.

Użytkownicy usługi muszą się uzbroić w cierpliwość, gdyż wszystkie opisane powyżej nowe funkcje zaczną być wdrażane globalnie z początkiem marca tego roku.

Google wzbogaca także mechanizm wskazówek przeznaczonych dla pieszych (Live View), który wykorzystujące technologię sztucznej inteligencji. Wszystko po to aby dokładnie pokazać, jak daleko jest miejsce docelowe od tego w którym stoimy. Google informuje, że mechanizm Live View będzie otrzymywać w nadchodzących miesiącach informacje, dzięki którym będzie pracować dużo dokładniej.

Google chwali się, że dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu zmapował w ciągu ostatniego roku tyle budynków co w poprzednich dziesięciu latach. Jest to możliwe np. za sprawą technologii odczytujących numery domów pisane na ich ścianach odręcznie. Liczbę zidentyfikowanych w ten sposób domów, nazw ulic i innych obiektów – takich jak np. loga i nazwy firm widniejące na budynkach - można liczyć w setkach tysięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200