Google Glasses po 10 latach przechodzą do historii

Google Glasses to jeden z najbardziej innowacyjnych produktów Google, który wyprzedził swoje czasy. Zapomniana już dziś technologia definitywnie przechodzi na emeryturę.

Google Glasses były jednym z pierwszych pomysłów rozwinięcia rozszerzonej rzeczywistości (AR) na szeroką skalę. Zaprezentowane dziesięć lat temu okulary wyposażone w wyświetlacz oraz dosyć wydajne (jak na tamte czasy) podzespoły miały ułatwić życie poprzez wyświetlanie wskazówek na wyświetlaczy przeziernym head-up nakładającym informacje w polu widzenia użytkownika. Interakcja pomiędzy okularami, a człowiekiem odbywała się z wykorzystaniem głosu.

Okulary Google Glasses
Źródło: google.com

Okulary Google Glasses

Źródło: google.com

Początkowo produkt wzbudził spore zainteresowanie, ale szybko stał się jedynie ciekawostką. Konsumenci nie byli chętni do wykorzystywania okularów z wbudowaną kamerą. Odwoływano się do kwestii bezpieczeństwa i prywatności.

Zobacz również:

  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Google szybko zmieniło swoje plany, a produkt został skierowany dla rynku enterprise. Ostatnia wersja okularów - Google Glass Enterprise Edition 2 wprowadzona została na rynek w 2019 roku, ale nie wywołała już praktycznie żadnego zainteresowania ze strony rynku.

W środę - 15 marca 2023 roku - firma Google wycofała ze sprzedaży okulary Google Glass, które wyceniane były na 999 dolarów. Google nie wyda również żadnych aktualizacji rozwojowych, a wsparcie dla produktu skończy się 15 września tego roku. Po tym czasie nie będą już wydawane poprawki zabezpieczeń, ani łatki błędów.

Z dniem 1 kwietnia 2024 roku z serwerów Google zniknie również obraz systemu dla Google Glasses oraz pliki SDK dla programistów.

Okulary Google Glass były częścią wielu projektów badawczych. Odegrały sporą rolę w badaniach w sektorze medycznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200