Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Google przeprowadzał wewnętrzne testy 20-gigabitowego internetu wraz z instytucjami co najmniej przez rok. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie prób z wybranymi użytkownikami domowymi.

Internet przyspieszy za sprawą Google'a / Fot. Mat. prasowe

Internet przyspieszy za sprawą Google'a / Fot. Mat. prasowe

Google rozpocznie dostarczanie 20-gigabitowego internetu klientom Google Fiber w wybranych obszarach jeszcze przed końcem roku. Firma nie podała szczegółów dotyczących lokalizacji, które będą objęte testami, ale osoby zainteresowane mogą składać wnioski i sprawdzać dostępność na stronie internetowej GFiber Labs, inkubatora innowacji Google.

Aby pomóc użytkownikom osiągnąć zapowiadane błyskawiczne prędkości, firma dostarczy wybranym osobom nowy router, dostosowany do standardu Wi-Fi 7. Google podkreśla, że może oferować takie możliwości dzięki firmie Nokia. To właśnie ona zapewnia rozwiązania do przekraczania tzw. bariery10 gigabitów, dzięki technologii 25G PON.

Zobacz również:

  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze
  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?

Pierwsze testy 20-gigabitowego internetu rozpoczęły się w zeszłym roku na Uniwersytecie Missouri w Kansas City, w Szkole Nauk i Inżynierii, która wykorzystywała ogromną przepustowość do pracy na dużych zbiorach danych i aplikacjach wirtualnej rzeczywistości.

W maju tego roku Google udostępnił próbę wybranym firmom, instytucjom edukacyjnym i organizacjom non-profit w Raleigh-Durham, Huntsville, Salt Lake City i Austin.

Firma przedstawiła inkubator innowacji GFiber Labs pod koniec ubiegłego miesiąca, aby przeprowadzić testy 20-gigabitowe i kontynuować rozwijanie projektu. Google ma nadzieję, że ostatecznie osiągnie prędkość 100 gigabitów i być może więcej.

Superszybki internet Google'a

Google Fiber dostępny jest tylko w nielicznych obszarach Stanów Zjednoczonych, ale te lokalizacje mają dostęp do niezwykle szybkiego (choć nie 20-gigabitowego) internetu.

Gigant wyszukiwarek oferuje połączenia o prędkości 8 gigabitów w niektórych częściach West Des Moines za 150 dolarów miesięcznie, oraz usługę o prędkości 5 gigabitów za 125 dolarów miesięcznie w miastach takich jak Kansas czy Salt Lake City.

Kluczowym elementem w przypadku 20 gigabitów są routery Wi-Fi 7, które dopiero niedawno pojawiły się na rynku. Oficjalne standardy nowego protokołu nie zostaną ostatecznie zatwierdzone do przyszłego roku, ale kilka firm, w tym Google, wprowadza modele przed otrzymaniem certyfikacji.

Jednym z pierwszych routerów obsługujących Wi-Fi 7 był model firmy TP-Link pod koniec zeszłego roku. Asus zaprezentował router do gier obsługujący Wi-Fi 7 na targach Gamescom w sierpniu, a Amazon w zeszłym miesiącu wprowadził następcę swojej serii Eero, który obsługuje Wi-Fi 7. Linksys wprowadził w tym tygodniu swój pierwszy router Wi-Fi 7.

Urządzenia te służą głównie do przygotowania się na przyszłość. Niewiele sprzętów, takich jak laptopy czy smartfony, obecnie obsługuje standard Wi-Fi 7. Firma Intel przewiduje, że kompatybilne komputery staną się bardziej powszechne w przyszłym roku, gdy zostaną ukończone ostateczne specyfikacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200