Google Cloud i Qualcomm popracują wspólnie nad sieciami neuronowymi

Obie firmy ogłosiły w tym tygodniu na corocznej konferencji Qualcomm Snapdragon Tech Summit, że zawarły umowę, w ramach której będą rozwijać technologie używane do budowania sieci neuronowych i wprowadzania ich do oferowanych przez nie produktów i usług.

Grafika: Clint Adair/Unsplash

Google Cloud i Qualcomm zamierzają skoncentrować swoją uwagę przede wszystkim na technice noszącej nazwę Neural Architecture Search (w skrócie NAS; nie mylić z sieciowymi systemami pamięci masowych), która przyspiesza i automatyzuje proces projektowania sieci neuronowych. Google Cloud ma w ofercie narzędzie bazującej na takiej technice, które nosi nazwę Vertex AI.

Qualcomm zamierza zintegrować narzędzie Vertex AI z opracowanym przez siebie silnikiem sztucznej inteligenci (Artificial Intelligence AI Engine), tworząc w ten sposób nową platformę, która pozwoli mu wprowadzać sieci neuronowe do takich rozwiązań jak Snapdragon Mobile, ACPC, XR, Snapdragon Ride (urządzenia instalowane w samochodach) oraz IoT.

Zobacz również:

  • IoT jako usługa
  • Intel rozwija razem z chińskimi firmami procesory sieciowe kolejnej generacji

Rozwiązanie Vertex AI zostanie również zintegrowane z opracowanym przez Qualcomm pakietem Neural Processing SDK, dzięki czemu Qualcomm będzie w stanie przyspieszyć prace nad mobilną platformą Snapdragon 8, Gen 1.

Mówiąc o tym porozumieniu – którego osią jest sztuczna inteligencja - nie sposób nie wspomnieć o tym, że Google Cloud ma w tym obszarze duże osiągnięcia. Chodzi tu np. np. o nowy model doskonalenia sztucznej inteligencji opracowany w ramach projektu „Pathways”. W modelu tym sztuczną inteligencję można nauczyć rozpoznawania setek sytuacji i zdarzeń.

Opracowany w ramach tego projektu algorytm Pathways jest w stanie reagować na informacje pochodzące z wielu różnych źródeł, takich jak tekst, mowa czy grafika. Algorytm reaguje w identyczny sposób na zaprezentowany mu tekst "koń", na przekaz audio (czyli wypowiedziane głośno słowo "koń"), odgłos wydawany przez konia (rżenie), jak również na film przedstawiający galopującego konia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200