Google Android dla biznesu

Nawet jeśli firma oficjalnie nie wspiera telefonów z systemem Android, może je wykorzystywać nieoficjalnie. Należy zatem przygotować dział IT do ich właściwej obsługi.

Według statystyk StatCounter, wyprzedził obecnie BlackBerry, stając się trzecim co do popularności systemem na świecie (zaraz po oraz iOS). W niektórych krajach, np. USA, Android jest obecnie najbardziej popularny (dowodzi tego raport comScore oraz Nielsen). Firma musi się zatem przygotować do wsparcia tego systemu. Chociaż standardem w dziedzinie bezpieczeństwa i pracy w korporacji jest BlackBerry, obecne wersje Androida są już gotowe do pracy w środowisku firmowym. Aktualizacja oraz nowe aplikacje wprowadzają opcje od dawna oczekiwane przez biznes.

Jak zatem skutecznie zadbać o bezpieczeństwo telefonów z systemem Android? Oto dziesięć naszych wskazówek.

Zobacz również:

1. Wdrożyć blokadę ekranu

Jedną z najprostszych metod poprawy bezpieczeństwa telefonów z systemem Android jest wprowadzenie lepszego sposobu blokowania ekranu. Zamiast pojedynczego przesunięcia palcem, należy wprowadzić bardziej zaawansowany wzór lub blokadę kodem PIN.

2. Uruchomić oprogramowanie antywirusowe

Ponieważ w systemie sprzedaży i dystrybucji aplikacji Android Marketplace pojawiają się już złośliwe aplikacje, należy zadbać, by w telefonach był zainstalowany program antywirusowy. Niektóre są dostępne za darmo, godne polecenia są aplikacje DroidSecurity oraz Lookout Mobile Security.

3. Wprowadzić dwuskładnikowe uwierzytelnienie

Narzędzia takie jak SecureAuth oraz PhoneFactor wprowadzają dwuskładnikowe uwierzytelnienie także do platformy Android, umożliwiając bezpieczny dostęp z takich terminali do firmowych aplikacji. SecureAuth umożliwia także integrację tych telefonów ze środowiskiem ActiveDirectory, dzięki czemu zarządzanie jest tak samo skuteczne jak w sieci LAN.

4. Używać Google Apps do zarządzania ustawieniami bezpieczeństwa telefonów

Chociaż Google Apps nie posiadają ponad 450 reguł polityki zabezpieczeń telefonu BlackBerry, umożliwiają wprowadzenie niektórych założeń, takich jak wymaganie hasła, szyfrowanie danych oraz czas automatycznej blokady ekranu. W ten sposób można także zdalnie wyczyścić skradzione lub utracone telefony. Jest to rozsądne minimum dla wielu firm.

5. Wprowadzić zarządzanie urządzeniami (MDM)

Mobile Device Management (MDM) umożliwia zbliżenie się do funkcjonalności zarządzania telefonem właściwej dla BlackBerry Enterprise Server. Do tego celu należy wykorzystać pakiet oprogramowania, taki jak Good Technology i Sybase Afaria bądź posiadające nieco mniej opcji AirWatch, BoxTone, MobileIron i Zenprise. Po wdrożeniu MDM można szyfrować dane podczas ich przesyłania, zdalnie czyścić pamięć telefonów, partycjonować korporacyjne dane oraz wprowadzać reguły dostępu bazujące na rolach.

6. Określić najniższą wspieraną wersję systemu

Nawet jeśli wykorzysta się komercyjne narzędzia do zarządzania Androidem, problemem stają się zmiany w założeniach polityki, które zmieniają się z każdym wydaniem systemu. To samo zresztą dotyczy iOS, zatem należy określić najniższą wersję, która będzie wspierana. Rozsądek nakazuje, by było to wydanie Android 2,2, podczas gdy w telefonach Apple powinien to być iOS 4.

7. Integrować i zabezpieczyć pocztę

W telefony z Androidem wbudowany jest klient poczty elektronicznej, standardem jest obsługa Google Mail i niektóre firmy łączą pocztę korporacyjną z kontem Gmail - to działa, ale nie ma prawdziwej integracji z serwerem Exchange. To można osiągnąć za pomocą aplikacji TouchDown, przy czym obsługiwane są opcje wymuszane z Exchange, takie jak szyfrowanie karty SD, ochrona za pomocą PIN-u i hasła oraz polityka odświeżania haseł. Nadal jednak Android nie obsługuje szyfrowanego systemu plików.

8. Połączyć opcje PIM

Poczta w Androidzie nie obsługuje wszystkich opcji desktopowego Outlooka, dlatego należy skorzystać z aplikacji DejaOffice, która dodaje notatki, oznaczanie kolorami zdarzeń z kalendarza, tworzenie własnych pól oraz połączenie kontaktów z kalendarzem.

9. Wdrożyć mobilną wirtualizację

Bardzo wiele aplikacji chroni dane za pomocą partycjonowania. Jest to dobra metoda, ale nadal brakuje pełnowymiarowej separacji danych i aplikacji. Rozwiązanie Red Bend umożliwia uruchamianie korporacyjnych obrazów systemu Android jako maszyn wirtualnych. Dzięki temu można całkowicie oddzielić oba obrazy: korporacyjny i prywatny. W teorii można użyć narzędzia Red Bend, by wybrać wspierany obraz systemu na danym firmowym telefonie.

10. Optymalizować interfejs wprowadzania

Jednym z niedostatków Androida, na które narzekają użytkownicy BlacBerry, był brak fizycznej klawiatury. Obecnie dostępne są telefony z , a także opcja Swype, w której nie trzeba znajdować konkretnego klawisza, ale przesuwać palce po wyświetlanej klawiaturze. Innym sposobem wprowadzania informacji jest rozpoznawanie głosu - to działa także w języku polskim.


TOP 200