Głód wyzwań największych

Kwietniowy Klub CIO poświęcony talentom i kompetencjom przyniósł dyskusje, które toczylismy w rekordowo licznym gronie. Dokąd idą dziś najlepsi menedżerowie i najlepsze talenty "hot jobs"? Poza pierwszą dziesiątką powodów plasują się pieniądze. Szansa na duże wyzwanie-obietnicę indywidualnego rozwoju – to łączy i menedżerów i reprezentantów nowych, „gorących” kompetencji IT.

Czy CIO rzeczywiście wiedzą o prawdziwych aspiracjach i motywacjach młodych talentów reprezentujących cyfrowe kompetencje? Czy posiadają aparat, odpowiednie metody pozwalające im zbliżyć się do tych osób, zrozumieć je i umieć zaangażować? Szukaliśmy odpowiedzi na te i podobne pytania podczas spotkania kwietniowego Klubu CIO – spotkania ze świetną atmosferą i w znakomitym, rekordowo licznym, gronie.

Jakich menedżerów szuka Naspers? Dokąd mogą trafić CIO z Polski? W jaki sposób definiowane są oczekiwania wobec kandydatów na top-menedżerów? Paulina Baranowska jest w grupie Naspers łowcą talentów top menedżerskich w skali globalnej. Szalenie interesująco wygląda jej ocena podejścia realizowanego w rozległej geograficznie i biznesowo grupie Naspers. To podejście rzadkie dla korporacji globalnych wyróżnia poszukiwanie osób o umiejętnościach analizy i interpretowania skomplikowanych zależności globalnego biznesu. Wyobraźnia szachowego arcymistrza albo arcymistrza go jest poszukiwana. Dbałości o właściwy wybór, pomimo wielkiej skali rekrutacji i pomimo deficytu talentów na rynku dowodzi oczekiwany minimalny okres współpracy – 5 lat.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • Analitycy wciąż poszukiwani
Głód wyzwań największych

Paulina Baranowska, Global Executive Talent Acquisition Lead, Naspers Limited

Katarzyna Zielińska, senior consultant z Amrop mówiła m.in. o sposobie oceny przywództwa, o tym dlaczego dziś zbliżamy się do uniwersalnego, nowego wzorca przywództwa. Takiego wzorca, który jest adekwatny zarówno dla pozycji top menedżerów z obszarów biznesowych, jak i z obszarów technologicznych. Silną kartą przetargową CIO, np. w przypadku ubiegania się o pozycje CEO, jest dzisiaj to co kiedyś było na tej pozycji cechą rzadką: umiejętność zrozumienia firmy w szerszym kontekście i wskroś silosów, przez pryzmat procesów i potencjalnych synergii. Uniwersalne przywództwo ery cyfrowej polega z kolei na umiejętnym odejściu od stylu hierarchicznego, wodzowskiego, dyktatorskiego na rzecz angażującego.

Głód wyzwań największych

Katarzyna Zielińska, Senior Konsultant, Amrop

Magda Petryniak, prezes Story Seekers Polska zwróciła uwagę na to, jak pomocna jest w ewolucji top menedżerów obszaru technologicznego praca nad komunikacją. Z pracy z CIO i menedżerami ds. technologii wywodzi zaskakujące doświadczenie bardzo dobrego adaptowania metod narracyjnych w komunikacji. Metoda pozwala jeszcze zyskać na efektywności jeśli sięga się po nią w relacjach na poziomie C-suite. Sprawdza się jednak także w relacji z pokolenie Y, którego reprezentanci posiadają dziś szczególnie poszukiwane przez firmy kompetencje „cyfrowe”.

Głód wyzwań największych

Magdalena Petryniak, Prezes Story Seekers Polska

Najlepsi reprezentanci takich specjalności jak UX, service design, Data Scientist, programiści czy specjaliści bezpieczeństwa poszukują organizacji oferujących odpowiednie otoczenie, środowisko pracy. Stawiających odpowiednie cele. Czy wszystkie firmy muszą mieć takie dalekosiężne, najwyższe cele? Trudno oczekiwać aby ten dylemat zrozumienie u najlepszych. Pracę w odpowiednim miejscu mogą sobie znaleźć bez trudu, w Polsce albo zagranicą.

Michał Sajdak z Securitum przypomniał badania dotyczące powodów wyboru oferty pracy. Poza pierwszą dziesiątką powodów, które decydują o zawodowych wyborach talentów są pieniądze.

Głód wyzwań największych

Michał Sajdak, konsultant d/s bezpieczeństwa IT, Securitum, Redaktor serwisu Sekurak

Maciej Bartosiewicz, UX i service designer z COI, współtwórca m.in. portalu obywatel.org.pl, zwrócił uwagę na charakterystyczne dla jego środowiska poszukiwanie projektów i wyzwań mogących oddziaływać na jak największą grupę lub społeczność. Dla najlepszych UX-owców wyraźnym sygnałem za lub przeciw podjęciu wyzwania w danej firmie jest także umocowanie przedsięwzięcia. Dojrzałość firmy. Umocowanie odpowiednio wysoko, w zarządzie – przekonanie i przyzwolenie na działania. I dojrzałość wyrażająca się stawianiem celów stosownie do możliwości i biznesu: zatrudnienie UX-owca do „narysowania GUI” jest już obiegową anegdotą w środowisku.

Głód wyzwań największych

Maciej Bartosiewicz, Projektant usług dla obywateli, COI

Oczekiwanie wyzwań które mają odzew nie tylko biznesowy ale i społeczny potwierdza się nie tylko w przypadku osób ze środowiska „UX-owców”. Grzegorz Kapusta z Polidei dodał, że kiedy rekrutuje najzdolniejszych programistów i specjalistów rozwiązań mobilnych dodatkowo ważne znaczenie ma tzw Impact – to, czy praca, projekt mają wpływ na poprawę życia wybranej grupy lub społeczności. Taka pozytywna moda upowszechnia się niezwykle szybko. Podobnie, jak świadomość przenikania się specjalności, wzajemnych zależności pomiędzy nowymi specjalnościami i dyscyplinami. Łączy je wszystkie ponadto trudność przewidzenia rozwoju przyszłości. Technologie, specjalności, całe klasy rozwiązań mogą zniknąć w ciągu roku. „Nieciągłości” w nadążaniu za rozwojem i zmianami wynoszą miesiące.

Głód wyzwań największych

Grzegorz Kapusta, Head of Operations, Polidea

Z taką świadomością, młodzi specjaliści stale trzymają rękę na pulsie uczestnicząc aktywnie także w rozwoju społeczności i środowisk. Kluczową rolę odgrywają środowiskowe, ale coraz bardziej interdyscyplinarne, cykliczne wydarzenia, meet-up’y dla data scientist, jak organizowany przez Dominika Batorskiego (co miesiąc gromadzą one ponad setkę uczestników).

Głód wyzwań największych

Dominik Batorski, Data Scientist, ICM UW

Amanda Waliszewska, programistka rozwiązań Front-End z DaftCode, reprezentujaca zarazem środowisko Geek Girls Carrots zwróciła uwagę na ciekawe zjawisko. Może ono realnie wypełnić niedostatek specjalistów IT, w tym programistów. Do IT kieruje się wiele osób, które wybrały początkowo edukację i pracę „humanistyczną”. W cudzysłowie, ponieważ motywacją jest nie tyle pasja do nauk społecznych i humanistyki, ale lęk przed matematyką. Zwrot w karierze i rozwoju dokonuje się jednak nie poprzez katedry uniwersyteckie albo politechniczne. Szybszą i efektywniejszą drogą okazują się kursy, warsztaty.

Głód wyzwań największych

Amanda Waliszewska, Geek Girls Carrots

Przykładem inicjatywy pozwalającej spróbować sił w programowaniu są cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty Geek Girls Carrtots z programowania Python. Kolejne stopnie wtajemniczenia pozwalające na wejście na rynek pracy są już płatne – rynek ich jest duży i jest z czego wybrać. Dominik Batorski przytoczył przykład najbardziej zaawansowanych kursów mistrzowskich dla data scientists, gdzie za kwotę rzędu 100 tys. euro przez trzy miesiące intensywnej, wymagającej całkowitego odcięcia od świata nauce. Zwrot z tego typu inwestycji możliwy jest w ciągu miesiąca – półtora.

Szansa na duże wyzwanie-obietnicę indywidualnego rozwoju – to łączy i najlepszych menedżerów, i reprezentantów nowych, „gorących” kompetencji na rynku.

Fotorelacja ze spotkania:

FOTO: Przemysław Pokrycki / Mamel Pictures

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200