Globalny system bankowy skazany jest na kryptowaluty

W nowszym raporcie opracowanym przez KPMG (jedną z największych na świecie firm świadczących usługi audytorsko-doradcze) można przeczytać, że europejskie i azjatyckie banki centralne znajdują się w końcowej fazie wdrażania cyfrowych walut, które będą obsługiwać przyszłe systemy płatności i posłużą do realizowania transgranicznych transakcji finansowych.

Wiąże się to z tym, że coraz więcej rządów na całym świecie uważa, że przejście na system CDBC (Central Bank Digital. Currency), czyli wprowadzenie przez ich banki centralne rozliczeń bazujących na cyfrowej walucie, może im zapewnić uprzywilejowaną pozycję na światowym rynku finansowym.

Opinię taką podzielają również inne ważne instytucje finansowe, takie jak IMF (International Monetary Fund; Międzynarodowy Fundusz Walutowy). IMF wspiera kryptowaluty twierdząc, że mogą one zmniejszyć zależność instytucji powierniczych – w tym tak ważnych jak fundusze powiernicze – od pieniędzy emitowanych przez państwo.

Zobacz również:

  • Blaski i cienie AI
  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

Kryptowaluty mogą w opinii IMF zmniejszyć zależność od pieniędzy emitowanych przez państwowe mennice nie mówiąc już o tym, że w odróżnieniu od przelewów bankowych, wszystkie transakcje realizowane przy użyciu kryptowalut można szybko rozliczać bez konieczności korzystania z pośredników.

Korzyści wynikające ze stosowania walut są szczególnie widoczne w przypadku płatnościach transgranicznych, które są bardzo kosztowne, uciążliwe i często mało przejrzyste. Nowe usługi wykorzystujące technologię blockchain oraz rozproszone księgi rachunkowe i kryptograficzne aktywa skrócają czas potrzebny do realizowania płatności transgranicznych, które trwają wtedy nie kilkanaście godzin czy nawet dni, ale są liczone w sekundach. Wszystko więc wskazuje na to, że triumfalnego pochodu kryptowalut i technologii blochchain nie da się już powstrzymać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200