Globalny rynek wtórny

GRN (Global Recycling Network) to podłączony do Internetu system wymiany informacji służący zagospodarowaniu zasobów, zbędnych zapasów oraz używanych maszyn. Międzynarodowy zespół zarządzający GRN oznajmił, że system już działa.

GRN (Global Recycling Network) to podłączony do Internetu system wymiany informacji służący zagospodarowaniu zasobów, zbędnych zapasów oraz używanych maszyn. Międzynarodowy zespół zarządzający GRN oznajmił, że system już działa.

Pomysł utworzenia GRN powstał w 1993 w grupie młodych specjalistów z 5 krajów (Finlandii, Włoch, Norwegii, Szwecji i USA) zaniepokojonych stanem środowiska. Byli wśród nich eksperci od ochrony środowiska, nauczyciele akademiccy oraz doświadczeni biznesmeni. Po przeprowadzeniu analizy rynku, stwierdzili oni, że wiele firm ponosi znaczne koszty utrzymywania zapasów przestarzałych wyrobów, urządzeń albo zdekapitalizowanych maszyn. Co gorsza, firmy takie często zmuszone są do pozbywania się tego typu rzeczy, ze szkodą dla środowiska. Z kolei wiele firm, zwłaszcza w krajach rozwijających się, zabiega o dodatkowe źródła zaopatrzenia na rynku wtórnym, gdzie produkty są oferowane po szczególnie atrakcyjnych cenach.

GRN, za nominalną opłatą, oferuje bazę danych, która umożliwia zainteresowanym rynkiem wtórnym nawiązywanie kontaktów. Nie jest to jednak agencja sprzedaży, ani też przedstawicielstwo handlowe producentów. GRN nie zajmuje się wymianą ofert handlowych, nie pobiera marży za zrealizowane transakcje i została zaprojektowana w taki sposób, aby nie dochodziło do konfliktu ze służbami i metodami sprzedaży praktykowanymi przez firmy. W tym sensie GRN stanowi jakby globalne uzupełnienie systemów zagospodarowania zapasów przez małe i średnie firmy.

Dostęp do bazy danych GRN jest prosty, szybki i tani. Prenumeratorzy płacą 30 USD miesięcznie (nie ma żadnej opłaty rejestracyjnej). W zamian, każdy abonent otrzymuje instrukcje, identyfikator, hasło umożliwiające dostęp do baz danych, prawo wprowadzenia nie ograniczonej liczby ofert kupna lub sprzedaży oraz przeglądania ofert za pomocą słów kluczowych (nie ma opłat za czas połączenia z GRN). Istnieje regularnie wychodzący periodyk elektroniczny - "Recycling Newsletter". Abonenci kierują swoje zapytania do GRN za pomocą faksu lub poczty elektronicznej. Przy pierwszym kontakcie GRN przekazuje zestaw informacji o szczegółach programu, obejmujący wykaz baz danych zawierających informacje o serwisach dostawczych (delivery services), usługach prawnych i konsultantach, których zadaniem jest pomoc firmom, dla których handel międzynarodowy jest nowością.

Dla otrzymania bliższych informacji o GRN należy wysłać zapytanie na adres e-Mail: mailto:info@grn.com albo wybrać numer 1-616-286-3681 na swoim aparacie faksowym - z chwilą pojawienia się sygnału - należy nacisnąć "Start" (co powinno zainicjować przesłanie zwrotnym faksem pakietu informacyjnego o GRN).


TOP 200