GlobalFoundries otwiera w Singapurze fabrykę układów scalonych za 4 mld USD

Trzeci co do wielkości producent chipów na świecie otworzył dzisiaj w Singapurze zakład produkcji półprzewodników o wartości 4 miliardów dolarów. To część jego globalnej ekspansji produkcyjnej. Aktualnie GlobalFoundries obsługuje 200 tys. klientów z całego świata.

Fabryka GlobalFoundries w Singapurze. Screen z filmu na www firmy.

Nowy zakład GlobalFoundries, amerykańskiego producenta układów scalonych będzie miał powierzchnię 23.000 metrów kwadratowych i stworzy 1.000 miejsc pracy, powiedział dziennikarzom dyrektor generalny firmy w Singapurze Tan Yew Kong, cytowany przez agencję Reutera. Fabryka a docelowo produkować 450.000 300-milimetrowych wafli rocznie, zaś pełną wydajność osiągnąć w latach 2025-2026. Jeśli w pełni wykorzystamy możliwości (kampusu w Singapurze), będzie to prawdopodobnie (około) 45% przychodów GlobalFoundries, ocenił Tan Yew Kong i dodał, że firma spodziewa się, że słaby globalny popyt na chipy wzrośnie do drugiej połowy 2024 roku.

Działalność firmy w Singapurzeobejmuje również dwie inne fabryki, które produkują odpowiednio 720 000 wafli 300 mm i 692 000 wafli 200 mm rocznie. Układy są wykorzystywane w samochodach i technologii 5G.

GlobalFoundries ogłosiło globalną ekspansję o wartości 6 miliardów dolarów w 2021 roku w związku z niedoborem układów scalonych podczas pandemii COVID-19. Obecnie jednak w tym sektorze jest nadywżka.

Jednym z największych klientów GlobalFoundries jest Qualcomm , który poinformował dzisiaj o przedłużeniu umowy z Apple na dostawę chipów 5G do co najmniej 2026 roku, co przyniesie bezpośrednie korzyści GlobalFoundries.

Według TrenForce, GlobalFoundries jest trzecim co do wielkości producentem chipów na świecie, po na świecie pod względem przychodów po za tajwańskim TSMC i południowokoreańskim Samsungu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200