GlobalFoundries będzie produkować układy STMicroelectronics

Od przyszłego roku w zakładach produkcyjnych należących niegdyś do AMD ruszy produkcja układów firmy STMicroelectronics. Ma to być pierwszy krok w stronę budowy własnej marki i dywersyfikacji oferty GlobalFoundries. Kontrakt ma przyczynić się też do zmniejszenia ogólnych kosztów produkcji.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami przedstawiciele spółki zajmującej się produkcją procesorów dla koncernu AMD poinformowali o podpisaniu pierwszego kontraktu z innym dostawcą układów elektronicznych. Na mocy zawartego porozumienia GlobalFoundries będzie produkować układy STMicroelectronics. Francusko-Włoski koncern jest m.in. dostawcą układów dla urządzeń mobilnych. Do grona klientów firmy należą m.in. Nokia, Sony Ericsson, LG i Sharp. "Współpraca z firmą STMicroelectronics to ważny krok w kierunku transformacji naszej spółki we w pełni niezależnego dostawcę zaawansowanych układów elektronicznych" - podkreśla Jason Gorss, rzecznik GlobalFoundries.

Szczegóły kontraktu nie zostały ujawnione. Nie wiadomo m.in. jak duża skala produkcji układów STMicro będzie realizowana w zakładach GlobalFoundries. Firma posiada bowiem własne fabryki m.in. we Francji, Włoszech i w Singapurze. Podano jedynie, że spółka zależna AMD będzie produkować dla STMicroelectronics układy w technologii 40nm.

Zdaniem obserwatorów rynku na podpisanym kontrakcie skorzysta również AMD. Korzyści mają wynikać przede wszystkim z ekonomiki skali oraz większego wykorzystania zdolności produkcyjnych fabryk zarządzanych przez GlobalFoundries. “Potrzeby AMD są zbyt małe w porównaniu do możliwości produkcyjnych zakładów GlobalFoundries. Otwarcie fabryk dla innych dostawców to niższe koszty produkcji dla wszystkich" - uważa Dean McCarron, główny analityk firmy Mercury Research. AMD najprawdopodobniej skorzysta również jako jeden z głównych udziałowców spółki. Koncern kontroluje bowiem ok. 34 proc. akcji GlobalFoundries. Pozostałe udziały należą do funduszu Advanced Technology Investment Company (ATIC).

Niezależnie od planów rozwoju działalności przedstawiciele spółki podkreślają, że AMD pozostaje najważniejszym i priorytetowym klientem GlobalFoundries. Firma przejęła działalność produkcyjną AMD w marcu br. Obecnie spółka dostarcza głównie układy produkowane w technologii 45nm. Na przyszły rok zaplanowano rozpoczęcie produkcji układów w technologii 32nm.

Według niepotwierdzonych informacji przekazaniem części produkcji w ręce GlobalFoundries zainteresowany jest również m.in. koncern Nvidia.

Czytaj też:

AMD z mniejszą stratą

Sony wesprze Sharpa w produkcji LCD

Intel na minusie - przez gigantyczną karę

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200