Gigant online

Lycos, właściciel internetowego portalu, połączy się z operatorem telewizji kablowej Home Shopping Network.

Lycos, właściciel internetowego portalu, połączy się z operatorem telewizji kablowej Home Shopping Network.

USA/Lycos Interactive Networks będzie jedną z największych firm działających w branży handlu elektronicznego. Kapitalizacja USA/Lycos, obliczona na podstawie wartości akcji spółki, wynosi 45 mld USD. W skład firmy, powstałej w wyniku fuzji, wejdą: Home Shopping Network, Lycos i Ticketmaster Online-Citysearch (TOC). Największym jej udziałowcem będzie USA Networks (61,5%). Pozostałe akcje otrzymają akcjonariusze Lycos (30%) i TOC (8,5%).

Roczne obroty USA/Lycos wyniosą 1,5 mld USD. W chwili rozpoczęcia działalności klientami firmy jest 70 mln abonentów telewizji kablowej i 30 mln użytkowników Internetu.

USA/Lycos, oprócz zarządzania portalem internetowym, zajmie się także prowadzeniem aukcji i sprzedaży bezpośredniej. Firma będzie zarządzać ponad 20 serwerami WWW (m.in. Lycos, Tripod, Hotbot i Angelfire) i 19, miejskimi przewodnikami internetowymi. Prezesem zostanie Robert Davis, kierujący dotychczas Lycos.

Do ubiegłego tygodnia Lycos był ostatnim niezależnym dużym portalem internetowym. Inne zostały wcześniej przejęte lub związały się kapitałowo z silnymi partnerami. Falę połączeń zapoczątkował w czerwcu 1998 r. zakup 43% akcji Infoseek za 70 mln USD przez Walt Disney. Kolejną transakcją, wartą 4,2 mld USD, było połączenie America Online i Netscape Communications, który oprócz produkcji oprogramowania zajmował się prowadzeniem jednego z najpopularniejszych w sieci portalu Netcenter. W ubiegłym miesiącu @Home poinformował o planach przejęcia Excite. Wartość tej transakcji szacowana jest na 6,7 mld USD.

Od kilku tygodni analitycy rynku wymieniali Lycos jako kolejną firmę do przejęcia. Potencjalnymi nabywcami mieli być: NBC, Time Warner i niemiecki Bartelsmann.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200