Gigabitowe mapy Poznania

Geopoz, jako jeden z pierwszych w Polsce, uruchomił sieć w standardzie Gigabit Ethernet.

Geopoz, jako jeden z pierwszych w Polsce, uruchomił sieć w standardzie Gigabit Ethernet.

Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz administruje wszystkimi gruntami komunalnymi w Poznaniu i odpowiada za naliczanie i ściąganie należności wynikających z ich użytkowania. Geopoz jest także jedną z pierwszych firm w Polsce, które zdecydowały się wdrożyć technologię Gigabit Ethernet, oferującą przepustowość 1000 Mb/s i w pełni zgodną z najpowszechniej obecnie stosowaną technologią sieci lokalnych Ethernet.

Pozbyć się ograniczeń

Jeszcze przed kilkoma miesiącami firma zajmująca kilka kondygnacji w trzynastopiętrowym budynku wykorzystywała technologię 100VG-AnyLAN Hewlett-Packarda. Technologia ta, konkurencyjna w stosunku do popularnego Fast Ethernetu, pozwalała przesyłać dane z szybkością 100 Mb/s. Choć szybkość ta była jeszcze wystarczająca dla Geopozu, to firma stała przed koniecznością rozbudowy sieci komputerowej, a co za tym idzie dokupienia nowego sprzętu sieciowego. Z pomocą w tej sytuacji przyszedł poznański oddział ComputerLandu, który doradził rezygnację z zamkniętej i nie rozwijającej się już technologii sieciowej Hewlett-Packarda i wybranie zamiast niej bardziej otwartego rozwiązania umożliwiającego w przyszłości dalszą rozbudowę sieci.

Dla Geopozu bardzo ważnym kryterium był wymóg zgodności z technologią stosowaną w Urzędzie Miejskim w Poznaniu. To właśnie zdecydowało o wyborze Gigabit Ethernetu. Urząd Miejski, połączony z Geopozem za pośrednictwem łącza światłowodowego, pracuje na bazie technologii Ethernet i realizuje instalację gigabitowego Ethernetu.

Właściwa komunikacja między Geopozem a Urzędem Miejskim jest niezbędna. Firma opracowuje bowiem numeryczną mapę Poznania, stanowiącą trzon poznańskiego systemu informacji przestrzennej, z którego będą korzystać wszystkie instytucje podlegające Urzędowi Miejskiemu. Oprócz mapy numerycznej, Geopoz na zlecenie UM opracowuje także mapy tematyczne, przedstawiające np. lokalizację przystanków autobusowych i tramwajowych, terenów zielonych, mapy związane z okolicznościowymi imprezami sportowymi i kulturalnymi itp.

Technologia

Szkielet sieci Geopozu pracuje w technologii Gigabit Ethernet z zastosowaniem 12-portowych przełączników SuperStack II 9300 firmy 3Com. Do szkieletu podłączono pięć przełączników SuperStack II 3900 i cztery serwery obsługujące całą firmę, z których trzy pracują pod kontrolą NetWare, a jeden - Windows NT Server 4.0. Ponadto w sieci pracują trzy 12-portowe koncentratory FMS 100TX oferujące przepustowość 100 Mb/s na każdym z portów.

Cała sieć jest realizowana za pomocą okablowania strukturalnego Systimax GigaSpeed, spełniającego już wymogi dopiero rozpatrywanej jako ewentualny standard szóstej kategorii okablowania (klasa E). Okablowanie to, choć w pełni zgodne ze specyfikacją przewodów piątej kategorii, ma jednak znacznie lepsze parametry (umożliwia osiągnięcie szerszego pasma transmisyjnego i większej szybkości przesyłania danych - nawet do 1,25 Gb/s). Urządzenia pracujące w szkielecie sieci łączy sześciowłóknowy światłowód Accumax LGBC-006.

W sieci Geopozu pracuje około stu użytkowników, ale najbardziej obciąża sieć pięćdziesięciu z nich, na stałe związanych z pracami graficznymi. Oni, podobnie jak część innych użytkowników, podłączeni są do przełączanej sieci 100 Mb/s obsługiwanej przez przełączniki SuperStack II 3900. Najmniej wymagający użytkownicy podłączeni są do koncentratorów FMS 100TX oferujących współdzielony dostęp do pasma 100 Mb/s. Zdecydowana większość z nich wykorzystuje jednak karty sieciowe pracujące w standardzie Fast Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200