Gigabitowe kable miedziane i światłowodowe

Okablowanie kat. 5 i 5e stanowi 80% systemów okablowania zainstalowanych w przedsiębiorstwach.

Badania Dell'Oro Group pokazały, że w III kwartale ub.r. średnia cena portu Gigabit Ethernet wyniosła 544 USD. Tymczasem znani producenci, jak 3Com, Cisco Systems, D-Link oraz Linksys, oferują już przełączniki 1000Base-T w cenie od 90 do 200 USD za port. Natomiast okablowanie kat. 5 i 5e stanowi 80% systemów okablowania zainstalowanych w przedsiębiorstwach.

Jednak okablowania światłowodowego nie da się uniknąć. Dla łączy długodystansowych światłowód jednomodowy pozostaje najważniejszą opcją. Mimo że kosztuje znacznie więcej niż kabel miedziany, to zapewnia transmitowanie na znacznie większe odległości.

Zobacz również:

  • Klęska urodzaju danych
  • Inicjatywa Pangea pomoże walczyć z cyfrowym wykluczeniem
  • Kod źródłowy WWW sprzedany

Pięć lat temu w budynkowych sieciach szkieletowych instalowano nie więcej niż 5% kabli jednomodowych. Teraz stanowią one ok. 25% wszystkich instalacji. W przeszłości instalowano tańsze kable wielomodowe, które jednak nie wspierały Gigabit Ethernetu na długich dystansach. Zwiększone zainteresowanie możliwościami gigabitowego Ethernetu wpłynęło korzystnie na pozycję światłowodów jednomodowych.

Ceny przełączników Gigabit Ethernet spadły w ostatnim roku o 20%, co pokazały z kolei badania IDC. Dla zwolenników Ethernetu to kolejna dobra wiadomość.


TOP 200