Gigabit w pecetach?

Ostatni test przeprowadzony przez firmę Competitive Systems Analysis wydaje się wskazywać, że podłączenie peceta do sieci Gigabit Ethernet może przynieść wymierne korzyści.

Ostatni test przeprowadzony przez firmę Competitive Systems Analysis wydaje się wskazywać, że podłączenie peceta do sieci Gigabit Ethernet może przynieść wymierne korzyści.

Specjaliści wypowiadali się na ten temat wielokrotnie, powtarzając za każdym razem, że z usług sieci gigabitowych powinny korzystać właściwie tylko silne serwery, ponieważ komputer PC nie jest w stanie skonsumować tak olbrzymiej przepustowości. Jednak producenci kart gigabitowych przekonują usilnie użytkowników pecetów, że warto jest jednak instalować w nich karty sieciowe pracujące z szybkością 1 Gb/s, tym bardziej że ceny tego rodzaju interfejsów spadają z miesiąca na miesiąc.

Czy produkowane obecnie komputery PC pracują na tyle szybko, że mogą korzystać z usług sieci gigabitowych? Czy istnieją takie aplikacje uruchamiane na pecetach, które wymagają obecności sieci pracującej z tak olbrzymią szybkością?

Jeśli przyjrzymy się wynikom testów (transakcje sieciowe w konfiguracji klient/serwer) przeprowadzonych w ostatnich miesiącach przez Competitive Systems Analysis (CSA), odpowiedź na tak zadane pytania brzmi - "tak". Pecety można już podłączać do sieci Gigabit Ethernet. Pełny raport na ten temat można znaleźć pod adresem:http://www.csaresearch.com/reports/gigabit.doc. CSA powstała w marcu 1995 r., zajmuje się prowadzeniem testów oraz świadczy usługi konsultingowe, a wśród jej klientów można znaleźć wiodących producentów sprzętu i oprogramowania (w tym: Intel, IBM, Microsoft, Dell, Compaq, Citrix czy Microcom).

W raporcie tym można przeczytać, że komputer wyposażony w procesor Pentium 4 przetwarzał dane o 47 proc. szybciej po podłączeniu go do sieci Gigabit Ethernet, niż wtedy, gdy korzystał z sieci Fast Ethernet. Po zamianie procesora na model Pentium III okazało się, że dane były przetwarzane tylko o 14 proc. szybciej.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że sieć Gigabit Ethernet pracuje 10 razy szybciej niż Fast Ethernet, a wydajność peceta wzrosła w pierwszym przypadku o mniej niż 50 proc. W przypadku niektórych aplikacji wzrost wydajności o 50 proc. może przynieść już wymierne korzyści. Można się też spodziewać, że im szybciej będą pracować pecety, tym bardziej będzie opłacalne instalowanie w nich kart sieciowych Gigabit Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200