Giga PC już wkrótce

Intel zapowiada, że przed końcem bieżącego roku na rynku znajdzie się nowa generacja komputerów określanych mianem Giga PC.

Pat Gelsinger podczas wystąpienia na konferencji WinHEC 2001 stwierdził, że dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii komputerowych wkraczamy w erę Giga PC. Wiceprezes Intela utrzymuje, że jeszcze w tym roku na rynku dostępne będą komputery, w których już nie tylko procesory, ale również płyty główne będą taktowane zegarem 1 GHz. Pat Gelsinger oświadczył, iż Intel podjął współpracę z Microsoftem w celu opracowania i dostarczenia na rynek platform Giga PC do grudnia br. Pierwsze komputery "nowej ery" będą wyposażone w układy Pentium 4 i system operacyjny Windows XP.

Przedstawiciel Intela dodał, że w niedługim czasie rozpocznie się produkcja układów Pentium 4, działających z prędkością 1,7 GHz. W przyszłym roku w sprzedaży znajdzie się 64-bitowy procesor o kodowej nazwie McKinley. Układ ten ma być przeznaczony do obsługi wydajnych systemów bazodanowych. Przedstawiciele firmy oświadczyli, że Intel przygotowuje również 2 następne procesory 64-bitowe o kodowych nazwach Madison i Deerfield. Firma nie podaje szczegółów technicznych dotyczących układów. Wiadomo jedynie że będą one rozwinięciem opracowanej przez Intela architektury AI-64.

Zobacz również:

  • Rewolucja sektora PC zbliża się wielkimi krokami
  • Dzięki temu urządzeniu projektowanie aplikacji Windows on Arm będzie dużo łatwiejsze
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200