Gemini Nano trafi na bazowe Pixele

Sztuczna inteligencja od Google wymaga do działania dosyć wydajnych podzespołów.

Firma Google w 2023 roku zaprezentowała pierwsze smartfony z rozwiązaniami sztucznej inteligencji na pokładzie. Mowa o modelach z rodziny Google Pixel 8, która niedawno została rozszerzona o bazowy model Google Pixel 8a. Smartfony będące od maja 2024 roku w oficjalnej dystrybucji w naszym kraju posiadają na pokładzie szereg rozwiązań sztucznej inteligencji, której operacje odbywają się bezpośrednio w podzespołach smartfonów.

Pixel 8a
Źródło: google.com

Pixel 8a

Źródło: google.com

Google wstępnie informowało o ograniczeniu wybranych funkcji AI związanych z wdrażanym Gemini Nano na Pixelu 8 w związku z mniejszą ilością pamięci operacyjnej.

Zobacz również:

Finalnie smartfony Pixel 8 oraz Pixel 8a otrzymały aktualizacje komponentu AICore Update, która pozwoli na uruchomienie na nich Gemini Nano, które jest dostępne na flagowym modelu Pixel 8 Pro.

Nowe funkcje sztucznej inteligencji dla smartfonów z rodziny Google Pixel 8 zapewne zostaną wdrożone razem z kolejną aktualizacją typu Pixel Feature Drop jeszcze przed aktualizacją do Androida 15, która planowana jest jesienią tego roku.

Z informacji przekazanych przez portal Android Authority użytkownicy smartfonów z serii Pixel 8 będą mogli całkowicie wyłączyć wszystkie funkcje związane ze sztuczną inteligencją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200