Gdzie są unijne fundusze na lata 2007-2013?

Odpływ kadr i opóźnienia projektów

Przedłużające się procedury i utrudnienia mają także inny powód. Przedstawiciele agencji rządowych przyznają, że przynajmniej część pracowników zaangażowanych w programowanie dofinansowania na lata 2004-2006 odeszła z urzędów. Jako osoby z doświadczeniem w pracy z wnioskami unijnymi, znaleźli lepiej płatną pracę w prywatnych firmach doradzających przedsiębiorcom. Ich miejsce zajęli młodzi, często niedoświadczeni pracownicy, którzy na pytania beneficjentów o zapisy w Programach Operacyjnych bądź Szczegółowych Opisach Priorytetów nie są w stanie udzielić informacji merytorycznej poza tą, że są nowym pracownikiem.

Przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej znaleźli się w trudnej sytuacji. Środki unijne z lat poprzednich wyczerpały się, a na szczegółowe wytyczne dotyczące funduszy na lata 2007-2013 trzeba jeszcze poczekać.

Pracownicy instytucji przyznających wsparcie uspokajają, że problemy kadrowe nie mają znaczącego wpływu na funkcjonowanie instytucji oraz dostępność informacji. Niestety, według akredytowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości dostawców, przedsiębiorcy zainteresowani dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej znaleźli się w trudnej sytuacji. Środki unijne z lat poprzednich wyczerpały się, a na szczegółowe wytyczne dotyczące funduszy na lata 2007-2013 trzeba jeszcze poczekać.

Zobacz również:

  • Samsung będzie kolejną zagraniczną firmą, która skorzysta z funduszu CHIPS and Science Act

Często zdarza się więc, że klienci akredytowanych przez PARP firm IT odkładają realizację projektu, aż do momentu określenia szczegółowych wytycznych. Chociaż brak dostępności warunków przyznawania dofinansowania zwykle nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o przełożeniu inwestycji w czasie, zazwyczaj to on bywa decydujący. Innymi słowy, przedsiębiorcy decydują się ponieść ewentualne koszty utraconych korzyści i odsunąć wdrożenie, w nadziei, że w niedalekiej przyszłości skorzystają z pieniędzy przyznanych Polsce przez Unię. Niestety, nie wszyscy mogą czekać. Firmy, dla których określone inwestycje są kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania biznesu, nie mogą pozwolić sobie na dalsze odkładanie wdrożeń. Trudno także mówić o przekładaniu rozbudowanych projektów, które chociaż częściowo mogłyby zostać objęte dofinansowaniem. Pojawiają się też problemy z dostępem do szczegółowych informacji.

Prace trwają

Proces ustalania kształtu dokumentów programowych po stronie polskiej zakończył się w listopadzie 2006 r. Dopiero wtedy możliwe było oficjalne rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską. Negocjacje programów operacyjnych prowadzone były od marca do września 2007 r. Program Innowacyjna Gospodarka został zatwierdzony pod koniec października 2007 r. PARP pracuje obecnie m.in. nad wytycznymi dla beneficjentów w ramach poszczególnych priorytetów Programów Operacyjnych. Trwają prace nad opracowaniem wniosków o dofinansowanie. Według przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, jeszcze w pierwszym kwartale br. rozpoczęte zostaną procedury konkursowe. Najprawdopodobniej w marcu ogłaszane będą nabory wniosków i kolejne priorytety.

Współpraca Magda Łubniewska.

Więcej o środkach unijnych

Różne firmy, różne inwestycje, jedno źródło: fundusze Unii Europejskiej. Przykłady pokazują, że warto starać się o unijne dotacje.

Droga do unijnych środków otwarta

W myśleniu o funduszach z Unii Europejskiej bardziej widoczne były oczekiwania związane z nadchodzącym okresem finansowania 2007-2013 niż podsumowania efektów mijającego okresu 2004-2006.

Jak najlepiej wydać środki unijne, które mamy do dyspozycji na inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną?

Urzędy liczą na unijne fundusze


TOP 200