Gdzie pracuje najwiecej informatyków

Informatycy mogą znaleźć zatrudnienie w każdym regionie kraju, w aglomeracjach i małych miejscowościach. Jeśli jednak zechcą pracować w jednej z najlepszych firm informatycznych, muszą się liczyć z koniecznością przeprowadzki do jednego z 49 miast, w których swoje siedziby mają pracodawcy z listy TOP200 Computerworld.

Koncentracja firm w dużych ośrodkach akademickich jest uzasadniona praktycznie, to właśnie tam najłatwiej o wykształconych absolwentów, którzy jeszcze podczas studiów mają okazję pokazać się przyszłym pracodawcom podczas praktyk i staży. Zachęcające może być również to, że to właśnie w największych miastach mają największe szanse, że ich oczekiwania płacowe zostaną zaspokojone.

Na czele miast, w których zarabia się najlepiej (dane z 2012 r.) firma Sedlak &Sedlak umieściła Warszawę (mediana średniego wynagrodzenia brutto wynosi 6000 zł). Kolejne medalowe miejsca zajęły Gdynia i Gdańsk. W pierwszej piątce znalazły się jeszcze stolice Dolnego Śląska i Wielkopolski.

Kolejne miasta w dochodowej dziesiątce to: Kraków, Katowice, Gliwice i Szczecin, a stawkę zamyka Łódź z medianą średniego wynagrodzenia brutto 3700 zł.

Mapę zatrudnienia w największych firmach informatycznych w Polsce sporządziliśmy na podstawie danych przekazanych nam przez firmy biorące udział w tegorocznej edycji badania Computerworld TOP200. Spośród 271 firm ujętych w głównym rankingu, informacji o zatrudnieniu udzieliło 206. W przypadku przedsiębiorstw, które oprócz głównej siedziby mają również oddziały, dokonaliśmy pewnego uproszczenia polegającego na tym, że liczbę zatrudnionych podzieliliśmy przez liczbę oddziałów, przypisując tym samym każdemu z nich taką samą liczbę pracowników. W rzeczywistości liczba pracowników zatrudnionych w poszczególnych oddziałach nie musi być jednak równa. W pierwszej trójce znalazły się: Warszawa, Wrocław i Kraków, czyli miasta, w których najwięcej firm z TOP200 ma swoje siedziby.

Gdzie pracuje najwiecej informatyków
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200