Gdzie pracują roboty przemysłowe?

Azja pozostaje nadal największym na świecie rynkiem sterowanych komputerowo robotów przemysłowych, co jest zasługą przede wszystkim Chin. Okazuje się, że prawie trzy czwarte wszystkich wyprodukowanych na świecie w 2021 roku robotów zostało zainstalowanych właśnie na tym kontynencie. Rok wcześniej, czyli w 2020 roku, był to udział na poziomie 70%.

Grafika: Automation.com

Prym wiodą tu oczywiście Chiny, gdzie w zeszłym roku uruchomiono prawie 270 tysięcy robotów przemysłowych (porównując rok do roku, wzrost o nieco ponad 50%). Co drugi robot uruchomiony na świecie w zeszłym roku został wdrożony właśnie w Państwie Środka. Oznacza to, że w Chinach pracuje obecnie ponad milion robotów.

Japonia pozostała drugim po Chinach największym rynkiem robotów przemysłowych. W 2021 r. liczba instalacji takich urządzeń wzrosła w Japonii o 22% i wyniosła nieco ponad 47 tysięcy sztuk. W kraju tym funkcjonuje obecnie ponad 393 tysięcy takich robotów (o 5% więcej niż w 2021 roku).

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Sektor energetyczny zwiększy wydatki na chmurę
  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju

Wszystkie badania potwierdzają, że po dwóch latach spadku we wszystkich głównych gałęziach przemysłu, w 2021 r. liczba instalacji robotów przemysłowych zaczęła ponownie rosnąć. Co ciekawe, to nie Chiny, ale Japonia jest obecnie głównym producentem robotów na świecie, eksportując w zeszłym roku rekordową liczbę 186 tysięcy takich urządzeń. Po czterech latach spadku liczby instalacji robotów w Japonii, zeszły rok był pierwszym, w którym odnotowano wzrost. Obecnie w japońskim przemyśle pracuje ogółem pracuje 366 tys. robotów (wzrost o 7%).

Trzecie miejsce przypadło w tym rankingu Stanom Zjednoczonym, które wyprzedzają Koreę Południową, gdzie liczba wdrożonych do użytku w zeszłym roku robotów przemysłowych wyniosła 32 tysięcy (wzrost o 2%).

Jeśli chodzi o Europę, to odnotowano wzrost o 24%. Na naszym kontynencie pracuje teraz prawie 85 tysięcy robotów przemysłowych. 84 302 sztuk w 2021 r. Niemcy, które należą do pięciu głównych rynków robotów na świecie, miały udział na poziomie 28% wszystkich instalacji w Europie. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy (17%) i Francja (7%).

Liczba zainstalowanych robotów w Niemczech wzrosła o 6% do 23 777 sztuk w 2021 r. Jest to druga największa liczba instalacji, jaką kiedykolwiek zarejestrowano, po szczycie spowodowanym ogromnymi inwestycjami przemysłu motoryzacyjnego w 2018 r. (26 723 sztuki). Eksport robotów przemysłowych z Niemiec wzrósł o 41% do prawie 23 tysięcy sztuk, przekraczając już poziom sprzed pandemii.

We Włoszech odnotowano wzrost liczby instalacji robotów o 65% do nowego rekordowego poziomu 14 083 sztuk w 2021 roku. Francja zajmuje w Europie trzecie miejsce (wzrost o 11%), a Wielka Brytania czwarte (wzrost o 7%)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200