Gdy potrzeba mocy

Serwery NUMA oparte na architekturze Intela próbują zdobyć rynek zdominowany przez maszyny z procesorami RISC.

Serwery NUMA oparte na architekturze Intela próbują zdobyć rynek zdominowany przez maszyny z procesorami RISC.

64 procesory Pentium II Xeon będą mogły pracować w serwerach firm Data General i Sequent Computer Systems, od lat specjalizujących się w produkcji wysoko wydajnych komputerów opartych na układach Intela. opracowane w technologii NUMA (Non Uniform Memory Access) będą mogły obsługiwać do 64 GB pamięci RAM.

Zaprezentowane w październiku br. serwery Aviion AV 25000 Data General i NUMA-Q 2000 Sequenta (określanego roboczą nazwą Scorpion) trafią na rynek w I kwartale przyszłego roku. Mają stanowić "wydajną" alternatywę dla spodziewanych także na początku przyszłego roku ośmioprocesorowych serwerów opartych na najnowszym procesorze Intela.

Główną zaletą nowych serwerów ma być możliwość równoległego uruchamiania na jednej maszynie różnych systemów operacyjnych. Administrator będzie mógł przekazać część procesorów do pracy z systemem Windows NT, a część pod kontrolą Unixa. Najbardziej zaawansowany w tej dziedzinie będzie serwer Aviion. Umożliwi nie tylko równoległą pracę Windows NT i DG/UX (odmiana Unixa produkowana przez Data General), lecz pozwoli także współdzielić te same dane aplikacjom pracującym na obu platformach. Przykładowo, dane zarządzane przez bazę pracującą na platformie Windows NT będą mogły być analizowane przez hurtownię danych, uruchomioną na platformie Unix.

Klastry DG

Serwer Aviion będzie dostarczany początkowo w konfiguracjach od 4 do 32 procesorów. Jego maksymalne wyposażenie to 64 GB RAM, 160 gniazd PCI, zasilacze i systemy chłodzące, które będzie można wymieniać bez wyłączania urządzenia. Wraz z urządzeniem będzie dostarczane oprogramowanie M3W, umożliwiające pełne zarządzanie serwerem z przeglądarki WWW.

Data General zaproponuje klientom rozwiązanie klastrowe, pozwalające podłączać serwery w architekturze NUMA do pamięci masowych z rodziny Clar-iion, pracujących w standardzie Fibre Channel. Dzięki temu serwery Aviion AV 25000 będą mogły być oddalone od macierzy Clariion nawet o 10 km.

Cena wydajności

Nowe serwery, podobnie jak wcześniejsze produkty Data General i Sequenta, przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników. Czteroprocesorowy Aviion AV 25000 wyposażony w 1 GB RAM ma kosztować ok. 80 000 USD. Za serwer NUMA-Q 2000 z taką samą liczbą procesorów i pamięci trzeba będzie zapłacić ok. 200 000 USD.


TOP 200