Gdy palec jest kluczem

Na wszelki wypadek

500 zł

kosztuje prosty czytnik odcisku palca przeznaczony do autoryzacji dostępu do komputera.

Aby uniknąć odcięcia użytkowników od systemu, użytkownicy powinni przeskanować odciski więcej niż jednego palca. W przypadku zranienia opuszka palca, przeważnie nakleja się plaster, co wyklucza uwierzytelnienie. Nawet jeśli to jest drobna rana, przez czas gojenia się jej, nie można użyć zranionego palca, aby się zalogować do systemu. Systemy analizujące sposób naciskania klawiszy również są podatne na problemy przy logowaniu, gdyż użytkownik z plastrem na palcu pisze nieco inaczej niż bez niego. System biometryczny również może mieć awarię, dlatego należy opracować plan, który zapewni użytkownikom alternatywny dostęp do systemów. Administratorzy zazwyczaj stosują zestaw haseł awaryjnych, uruchamianych w przypadku problemów z uwierzytelnieniem. Jeśli używane są zamki biometryczne, należy przewidzieć możliwość otwarcia dostępu przy pomocy tradycyjnych kluczy przechowywanych w bezpieczny sposób.

Co można chronić

W ten sposób można chronić logowanie do systemów Windows i Unix, niekiedy także środowiska terminalowe. Można również kupić gotowe zamki biometryczne, które chronią wejścia do serwerowni, krytycznych pomieszczeń zarządu, a także do firmowych archiwów czy pokoi chronionych przed ingerencją osób trzecich. Chociaż znane są sposoby na przełamanie zabezpieczeń, nadal biometryka jest znacznie pewniejsza niż para login i hasło, powszechnie używane w wielu firmach. Oprócz ochrony dostępu, niektóre firmy stosują biometrykę do łatwej rejestracji czasu pracy. Po instalacji i wdrożeniu takiego systemu, wystarczy skanować odcisk palca, zamiast korzystać z karty zbliżeniowej.

Biometryka w medycynie

Zastosowaniem, w którym uwierzytelnienie za pomocą skanerów biometrycznych sprawdzi się bardzo dobrze, jest medycyna. W przypadku systemów wspomagających pracę nowoczesnego szpitala:

- dane są uznawane za wrażliwe, więc wymagają ochrony i mocnego uwierzytelnienia;

- użytkownicy tych systemów nie zawsze są dostatecznie doszkoleni;

- praca lekarzy często odbywa się w pośpiechu i stresie, nie można wymagać od nich pamiętania dużej ilości haseł;

- informacja jest potrzebna bardzo szybko, przy jak najprostszej drodze do jej odczytania.

Systemy biometryczne umożliwią szybkie zalogowanie użytkownika bez konieczności wpisywania i pamiętania żadnego hasła, jednokrotne uwierzytelnienie zapewnia szybki dostęp do aplikacji.


TOP 200