Gavno w telefonie

Eksperci ostrzegają przed nowym koniem trojańskim, atakującym telefony komórkowe, pracujące pod kontrolą systemu Symbian. Występujący w dwóch odmianach (a i b) trojan Gavno rozprzestrzenia się za pośrednictwem technologii Bluetooth.

Na razie obie wersje - Gavno.a i Gavno.b - nie rozprzestrzeniają się zbyt intensywnie - producenci oprogramowania antywirusowego przechwycili dopiero kilka kopii trojanów. Zdaniem Aaron Davidson z firmy SimWorks International, są one raczej 'pokazem możliwości' twórców wirusów. Oba trojany podszywają się pod uaktualnienia dla systemu Symbian - Gavno.a ukrywa się w pliku o nazwie patch.sis (.sis to Symbian Installation System), zaś Gavno.b w pliku patch_v2.sis.

Po uruchomieniu takiego pliku uaktywnia się trojan - najpierw próbuje uszkodzić podstawowe aplikacje systemu (klienta SMS, e-mail, książkę telefoniczną) i uniemożliwić nawiązywanie połączeń. Potem Gavno usiłuje skopiować się (za pośrednictwem Bluetooth) na inne telefony.

Na atak trojana narażone są telefony komórkowe z zainstalowanym systemem Symbian OS. Wyjątkami są Sony Ericsson P900 i P910, Motorola A925 i 1000, Nokia 3650 oraz Siemens SX1.

Aby przywrócić funkcjonalność zaatakowanych przez Gavno telefonów, należy przywrócić ich ustawienia fabryczne - spowoduje to jednak utratę danych np. z książki adresowej czy kalendarza.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200