Gartner: wydatki na IT rosną wolniej niż zakładano

Według analityków Gartnera, w tym roku dynamika wzrostu wydatków na IT będzie ponad pięciokrotnie mniejsza niż zakładały to prognozy publikowane na początku tego roku, a wysokie tempo wzrostu utrzyma tylko segment oprogramowania.

Gartner szacuje, że globalne nakłady na technologię informatyczną w 2019 roku zamkną się kwotą 3,74 bln USD USD, czyli zdecydowanie wolniej niż w roku ubiegłym. Dlatego wypada w tym momencie zapytać - czy jest to chwilowa bessa, czy może zapowiedź chudszych lat?

Poprzedni, 2018 rok był dla branży IT wyjątkowo dobry. Te znakomite 12 miesięcy nie zwiastowało, że kolejne będą aż tak mizerne. Według zapowiedzi, tempo miało spaść do 3,2%, ale po 6 miesiącach 2019 wiemy już, że będzie niższe. Najnowsze dane mówią jasno — dynamika wzrostu będzie pięć razy niższa niż w przewidywaniach publikowanych w styczniu i prawie dwa razy niższa niż kwietniowa aktualizacja. „Od kilku lat wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania IT rosną. Inwestują nie tylko duże, ale też średnie i małe firmy. Szczególnie sektor dużych i średnich przedsiębiorstw napędzał zarówno obszary hardware'u jak i software'u, a także usług z nimi związanych”, tłumaczy Sławomir Kuźniak, Dyrektor ds. Zarządzania Produktem w BPSC.

Zobacz również:

Natomiast zdaniem Sławomira Kuźniaka z BPSC to tymczasowe spowolnienie. Mówi on, że „Okresowe wahania są naturalne dla każdego rynku, a branża IT nie jest wyjątkiem. Gdy porównamy procentowe wyniki z tego i ubiegłego roku, różnica jest widoczna, ale pamiętajmy, że ubiegły rok był jednym z lepszych w ostatnim czasie. Wydatki w 2018 roku mocno przyspieszyły. Używając języka sportowego: rynek poszedł na rekord, a teraz musi się nieco zregenerować”.

Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza w tym roku wydatki na IT urosną o 0,6%. Szczegółowa analiza danych Gartnera pokazuje, że pięć głównych obszarów rynku IT możemy podzielić na dwie grupy; z dodatnią i ujemną dynamiką wzrostu.

Na pierwszy plan wysuwają się dane dotyczące rynku data center. Gartner szacuje, że wydatki na centra danych będą o 7 mld dolarów mniejsze niż w 2018 roku. Oznacza to, że rynek zmniejszy swoją wartość o 3,5%, a jeszcze w 2018 roku rozwijał się w ponad 15% tempie. Mniejsze niż w ubiegłym roku będą również wydatki w segmencie urządzeń (-4,3%) i rozwiązań komunikacyjnych (-1,1%).

Tylko dwa z pięciu badanych przez Gartnera obszarów będą powyżej kreski. Pierwszym z nich są usługi informatyczne (wzrost o 3,8% w stosunku do roku ubiegłego). Najlepsze wyniki odnotuje segment oprogramowania dla biznesu. Jak podaje Gartner, wydatki na biznesowy software będą o 9% większe niż w 2018.

Nic dziwnego, że według IDC, rynek systemów ERP – głównych rozwiązań IT dla biznesu – do 2021 ma się rozwijać w tempie 6,6% rok do roku, żeby za trzy lata osiągnąć wartość 77 mld dolarów. Tylko w Polsce w ciągu ostatnich lat o 10 punktów procentowych wzrosła liczba dużych i średnich firm, które używają systemu klasy ERP.

W 2020 roku segment oprogramowania dla firm nie zwolni tempa i będzie motorem napędowym dla całego rynku IT. Prawie 11% wzrost wydatków na systemy dla biznesu, który przewiduje Gartner, będzie najlepszym wynikiem we wszystkich pięciu najważniejszych sektorach rynku.

Dane podawane przez ekspertów zza oceanu są jasnym sygnałem, że biznes nie oszczędza na oprogramowaniu, które jest kluczowe. Można zaryzykować stwierdzenie, że inwestycje w IT zaczynają się od systemów. Od lat czołowym odbiorcą zaawansowanych technologii jest przemysł, który coraz mocniej stawia na oprogramowanie”, tłumaczy ten trend Michał Górecko, Dyrektor Pionu Sprzedaży w BPSC.

Źródło: InPlusMedia


TOP 200