Gartner – w tym roku rynek IT skurczy się aż o 8%

Gartner obniżył wcześniejsze prognozy dotyczące globalnych wydatków na IT, tłumacząc tę korektę problemami związanymi w pandemią koronawirusa. Na początku tego roku agencja prognozowała, że wydatki na IT (w tym na urządzenia, wyposażenie centrów danych, rozwiązania chmurowe i oprogramowanie dla przedsiębiorstw), wzrosną z 3,8 bln USD w 2019 roku do 3,9 bln USD w 2020 roku. Dane te są już nieaktualne.

Wybuch pandemii koronawirusa wstrząsnął całą światową gospodarką, nie oszczędzając rynku IT. Według Gartnera poprzednie wskaźniki wzrostu są w tej sytuacji nieaktualne i generalnie nie ma co myśleć o wzrostach, ale przygotować się na spadki. Dlatego według najnowszych szacunków Gartnera cały rynek IT skurczy się w tym roku - w porównaniu z poprzednim – co najmniej o 8%.

W obliczu tak wielkiego kryzysu firmy odkładają na bok plany rozbudowy systemów IT i zmieniają swoje priorytety, kierując swoje zainteresowania w kierunku rozwiązań wspierających projekty umożliwiające zdalną pracę.

Zobacz również:

To właśnie dlatego agencja spodziewa się, że wydatki na usługi świadczone przez publiczne chmury, które wspierają zdalną pracę, wzrosną w tym roku o 19%. Natomiast wydatki na aplikacje do prowadzenia wideokonferencji wzrosną aż o jedną czwartą.

A oto prognozowane przez Gartnera spadki w poszczególnych segmentach rynku IT, jakich się można spodziewać w tym roku: wydatki na centra danych (191,12 mld USD; spadek o 9,7%), wydatki na oprogramowanie dla przedsiębiorstw (426,25 mld USD; spadek o 6,9%), wydatki na urządzenia (489,67 mld USD; spadek o 15,5%), wydatki na usługi IT ( 952,46 mld USD); spadek o 7,7%) i wydatki na usługi komunikacyjne (1296,62 mld USD; spadek o 4,5%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200