Gartner: w 2023 podaż smartfonów i komputerów PC będzie mniejsza

Dostawy komputerów osobistych i telefonów komórkowych spadną w 2023 roku drugi rok z rzędu, a dostawy telefonów spadną do najniższego poziomu od dekady, podaje Gartner.

Khoi Tran/Pexels

31 stycznia firma badawcza Gartner opublikowała raport dotyczący rynku komputerów PC i smartfonów w najbliższym czasie. Prognozuje, że w 2023 r. sprzedaż urządzeń na świecie spadnie o 4%. Widać zmianę długofalowych tendencji zakupowych. Popyt na smartfony i komputery PC początkowo wzrósł w czasie pandemii, ale zaczął słabnąć w połowie ubiegłego roku. Rosnące globalne stopy procentowe i koszty życia stłumiły popyt na smartfony, uderzając w znane firmy, począwszy od Samsunga (nr 2 światowej sprzedaży smartfonów) do Apple (nr 1). Według Gartnera, w 2023 r. sprzedaż urządzeń (komputerów, tabletów i telefonów komórkowych) na całym świecie spadnie o 4,4% i wyniesie 1,7 mld sztuk. W 2022 roku sprzedaż tych urządzeń spadła o 11,9%.

„Pandemia doprowadziła do fundamentalnej zmiany, w której ludzie pracujący w domu nie czuli potrzeby częstej zmiany telefonów. Konsumenci trzymają się swoich telefonów dłużej niż oczekiwano, od sześciu do dziewięciu miesięcy, i odchodzą od umów stałych do elastycznych przy braku znaczących postępów nowej technologii”, uważa Ranjit Atwal, dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
  • Rynek smartwatchy rośnie, ale trendy zaskakują

Według przewidywań firmy badawczej, dostawy telefonów komórkowych w tym roku mają spaść o 4% do 1,34 mld sztuk w 2023 roku, w dół z 1,40 mld sztuk w 2022 roku. W 2021 r. wyniosły łącznie 1,43 mld dolarów. Ten wynik był bliski poziomowi przesyłek z 2009 roku, kiedy telefony Blackberry i Nokia były liderami rynku, gdy Apple próbował wgnieść ich dominację. Rynek telefonów komórkowych osiągnął szczyt w 2015 r., kiedy to liczba przesyłek wyniosła 1,9 mld sztuk.

Gartner spodziewa się, w 2023 r. sprzedaż komputerów PC będzie nadal notować największy spadek spośród wszystkich segmentów urządzeń. Firma badawcza szacuje, że w 2023 r. sprzedaż komputerów PC spadnie o 6,8% w tym roku po spadku o 16% w 2022 roku. Na szczycie sprzedaży będą producenci: Lenovo, HP) i Dell. Poziom zapasów komputerów PC powróci do normy w drugim półroczu. „Poziom zapasów wzrósł z powodu przecenienia przez sprzedawców zapotrzebowania rynku oraz z powodu załamania zaufania konsumentów i dramatycznego spadku popytu Depresyjny rynek gospodarczy będzie nadal tłumił popyt na urządzenia w całym 2023 roku. W rzeczywistości wydatki użytkowników końcowych na urządzenia mają spaść o 5,1% w 2023 roku. Tak jak zaufanie biznesowe zaczynało się odradzać po najgorszej pandemii, tak teraz znacznie spadło w większości regionów. Nie spodziewamy się, aby ulga od inflacji i dno recesji nastąpiły aż do czwartego kwartału 2023 roku” – wyjaśnia Ranjit Atwal.

W 2022 roku wiele komputerów biznesowych nie zostało uaktualnionych do Windows 10, mimo takiej możliwości. Do końca 2023 roku Gartner spodziewa się, że ponad 25% komputerów biznesowych zostanie uaktualnionych do systemu Windows 11. Jednak Windows 11 nie będzie napędzał sprzedaży na tyle, aby osiągnąć ten sam wolumen, który był widoczny w latach 2020-2022. Ponadto, w związku z wysoką inflacją i zbliżającą się recesją, konsumenci i firmy będą musieli wydłużyć cykl wymiany komputerów i tabletów o ponad 9 miesięcy do końca 2023 roku.

Gartner prognozuje, że w 2023 roku sprzedaż smartfonów na całym świecie spadnie o 4%. Przewiduje się, że w 2023 roku sprzedaż smartfonów wyniesie 1,230 mld sztuk, co oznacza spadek z 1,280 mld sztuk w 2022 roku. Oprócz wydłużenia cyklu wymiany urządzeń popyt jest tłumiony przez rosnące ceny, sprzedawcy bowiem przenoszą inflacyjne koszty komponentów na klientów. Gartner przewiduje, że wydatki użytkowników końcowych na telefony komórkowe spadną o 3,8% w 2023 roku (z 1,28 mld sztuk w 2022 roku do 1,23 mld w tym roku).

Prognozy Gartnera pokrywają się z wynikami zeszłotygodniowego raportu IDC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200