Gartner twierdzi, że w 2022 r. wydatki na IT przekroczą 4 bln dolarów

W związku z najszybszym od 10 lat wzrostem budżetów na IT, światowe wydatki na ten cel w 2022 roku wyniosą 4,5 bln dolarów, co oznacza wzrost o 5,5% w stosunku do 2021 roku - wynika z najnowszych prognoz Gartnera. Wszystkie segmenty wydatków na IT - od systemów centrów danych po usługi komunikacyjne - mają wzrosnąć w przyszłym roku.

Gartner twierdzi, że w 2022 r. wydatki na IT przekroczą 4 bln dolarów

Karolina Grabowska/Pexels

Jak wynika z najnowszego raportu firmy Gartner, oprogramowanie dla przedsiębiorstw będzie miało najwyższy wzrost w 2022 roku na poziomie 11,5%, napędzany przez wydatki na oprogramowanie infrastrukturalne. Globalne wydatki na urządzenia wzrosły o ponad 15% wraz z rozwojem pracy zdalnej, telezdrowia i zdalnego nauczania. Gartner przewiduje, że w 2022 r. wzrost ten będzie kontynuowany, ponieważ przedsiębiorstwa będą modernizować urządzenia i/lub inwestować w wiele urządzeń, aby wspierać hybrydowe środowisko pracy. –„Przedsiębiorstwa będą w coraz większym stopniu tworzyć nowe technologie i oprogramowanie, zamiast je kupować i wdrażać, co doprowadzi do ogólnie wolniejszego poziomu wydatków w 2022 r. w porównaniu do 2021 r.” - powiedział John-David Lovelock, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. „Inicjatywy związane z technologiami cyfrowymi pozostają głównym strategicznym priorytetem biznesowym dla firm, które nadal wymyślają przyszłość pracy, koncentrując wydatki na uczynieniu swojej infrastruktury odporną na ataki i dostosowaniu jej do coraz bardziej złożonej hybrydowej pracy pracowników”.

W skali globalnej, budżety IT będą rosły w najszybszym tempie od ponad 10 lat, przy średnim wzroście o 3,6% całkowitego budżetu IT na rok 2022, odnotowanym wśród respondentów corocznego globalnego badania Gartnera przeprowadzonego wśród dyrektorów ds. informatyki i technologii, które zostało opublikowane podczas Sympozjum IT/Xpo Americas w tym tygodniu.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak

Działy IT, które przyjmują modułowe (co Gartner nazywa „composable”) architektury integrujące zasoby biznesowe i mogące być łatwo dostosowane w zależności od wymagań, będą najbardziej skutecznymi organizacjami w przyszłości, postuluje Gartner. W latach 2020 i 2021 zmieniła się nie tyle sama technologia, co gotowość i zapał ludzi do jej przyjęcia i wykorzystania na różne sposoby. "W 2022 r. dyrektorzy ds. informatyki muszą zmienić sposób wykonywania pracy poprzez przyjęcie kompozycyjności biznesowej i technologii, które umożliwiają asynchroniczny przepływ pracy" – uzupełnia Lovelock.

„Większość przedsiębiorstw o wysokiej kompozycyjności ustawia planowanie strategiczne i budżetowanie jako ciągły sposób na łatwiejsze dostosowanie się do zmian”, powiedziała Monika Sinha, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner. „Bez dużych deficytów do naprawienia gdzie indziej, CIO mogą sobie pozwolić na inwestowanie w modułowe możliwości technologiczne (composability), szczególnie w przypadku programistów IT i architektów biznesowych, którzy potrafią projektować w sposób modułowy”. Sztuczna inteligencja i rozproszona chmura to dwie główne technologie, które większość przedsiębiorstw o wysokiej kompozycyjności już wdrożyła lub planuje wdrożyć w 2022 roku.

Cyberbezpieczeństwo i bezpieczeństwo informacji znajdują się na szczycie listy planowanych inwestycji w IT na rok 2022, przy czym 66% respondentów badania Gartnera przewiduje zwiększenie inwestycji w tym zakresie. Za nimi plasuje się business intelligence/analityka danych (51%) i platformy chmurowe (48%).

Tłum. i oprac. Anna Ładan

Źródło: NetworkWorld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200