Gartner: to nie był dobry rok dla producentów komputerów PC

Analitycy wyliczyli, że w całym minionym roku sprzedaż komputerów PC wzrosła o 14,5%, tj. do poziomu 134,7 mln sztuk. W Stanach Zjednoczonych wzrost ten wyniósł jednak tylko 10,3%, co oznacza, że sprzedano tam 49 mln PC.

Firma analityczna Gartner Group potwierdziła spowolnienie wzrostu sprzedaży komputerów PC w minionym roku, na które powoływało się wiele firm, publikując swoje wyniki finansowe. Światowa sprzedaż komputerów PC w IV kw. była tylko o 10% wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jeszcze gorzej było na rynku USA - sprzedaż wzrosła tam tylko o 6,4%.

W całym minionym roku sprzedaż komputerów PC wzrosła o 14,5%, tj. do poziomu 134,7 mln sztuk. W Stanach Zjednoczonych wzrost ten wyniósł 10,3%, co oznacza, że sprzedano tam 49 mln PC.

Zobacz również:

  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów
  • Microsoft zapowiada natywną platformę deweloperską bazującą na architekturze ARM

Analitycy z Gartnera określili ogólny wzrost sprzedaży komputerów w ub.r. jako umiarkowany. Jednakże dla wielu producentów PC to wystarczyło, aby w grudniu i styczniu zaczęli ostrzegać inwestorów, że odnotują mniejsze przychody i zyski. Specjaliści stwierdzili, że producenci zostali po prostu niemile zaskoczeni "nasyceniem w kluczowych segmentach rynku", a "wprowadzane na rynek komputery nie pokrywały się z ekonomicznym cyklem zakupów nowego sprzętu".

Liderem w światowej sprzedaży PC pozostał Compaq Computer z udziałem w rynku rzędu 12,8% (rok wcześniej 13,5%). Jego bezpośredni rywal - Dell - jest co raz bliżej, z udziałem wynoszącym już 10,8% (9,7%). Swój "kawałek tortu" powiększył także Hewlett-Packard - z 6,5% uzyskanych w 1999 r. do 7,6% w 2000 r. Udział w rynku znajdujących się na kolejnych pozycjach w rankingu firm IBM, NEC i Gateway również nieco zmalał.

Tymczasem na rynku amerykańskim Dell powiększył swoją przewagę nad Compaqiem, uzyskując 19,1% rynku (16,2%). Udział tego drugiego spadł z 16,1% uzyskanych w roku 1999 do 15,4%. Wzrósł natomiast udział HP - z 8,8% do 11,4%. Mniejszy udział w amerykańskim rynku komputerów PC uzyskał też Gateway (spadek o 0,6% do poziomu 8,6%) oraz IBM (spadek z 7,3% do 5,4%).

***

W ubiegłym roku sprzedano w Polsce ok. 900 tys. komputerów PC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200