Gartner przychylniejszy platformie Itanium

Gartner opublikował ostatnio raport omawiający intelowską technologię IPF (Itanium Processor Family), który może spowodować, że użytkownicy zaczną patrzeć łaskawszym okiem na serwery oparte na procesorach Itanium i na 64-bitową architekturę zastosowaną przy ich projektowaniu. Po dogłębnej analizie Gartner zmienił swoją ocenę tej architektury, nazywając ją teraz "obiecującą" (poprzednio użyto określenia "godna uwagi").

W raporcie można przeczytać, że procesory Itanium mają w dłuższej perspektywie szansę na to, aby odnieść sukces. Dokonując takiej oceny Gartner wziął po uwagę następujące uwarunkowania:

1. Liczbę aplikacji, które można uruchamiać na komputerach pracujących pod 64-bitowym systemem operacyjnym.

2. Liczbę producentów mających już w swoich ofertach serwery oparte na procesorach Itanium.

3. Perspektywy rozwoju procesorów linii Itanium i ich możliwości.

Pomimo wzrastającego zainteresowania procesorami Itanium, układy tej linii nie powinny w ciągu najbliższych pięciu lat zagrozić układom CPU opartym na architekturze RISC (Reduced Instruction Set Computing). Tak przynajmniej sądzi John Enck, jeden z szefów firmy Gartner. Jednak procesory Itanium krok po kroku opanowują nowe obszary. I tak Enck obliczył, że w 2003 roku na rynek wejdzie ponad 40 serwerów opartych na procesorach Itanium i ok. 300 programów wspierających je. Warto w tym momencie zauważyć, że HP zdecydował się wprowadzić technologię do swoich superkomputerów linii Superdome.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie

Enck radzi też użytkownikom systemów operacyjnych Windows i Linux, aby nie używali 64-bitowych procesorów Itanium do obsługiwania swoich 32-bitowych aplikacji. Powód: wydajność takich aplikacji jest wtedy niezadowalająca i niższa niż po uruchomieniu ich na komputerach opartych na intelowskich procesorach Xeon lub na innych 32-bitowych procesorach.

Specjaliści przewidują, że w tym roku procesory Itanium będą stosowane do budowania wysokowydajnych klastrów i będzie można je używać do zarządzania dużymi bazami uruchamianymi na komputerach typu „mainframe”.

Microsoft wprowadził właśnie na rynek swój najnowszy system operacyjny Windows 2003, który obsługuje technologię Itanium Processor Family. Kolejna wiadomość: jeszcze w tym roku Intel zakończy prace nad niskonapięciowym procesorem Itanium (nazwa kodowa Deerfield), który będzie instalowany w wydajnych serwerach i w serwerach typu „blade”.

Intelowska technologia hiper wielowątkowości (hyperthreading) - stosowana w procesorach Xeon i mająca tę zaletę, że na jednym procesorze można uruchamiać wiele procesów, które współużytkują zasoby systemu, takie jak pamięć – musi zostać koniecznie wprowadzona do układów Itanium. W przeciwnym razie platforma Itanium przegra z platformami oferowanymi przez firmy Sun i IBM. Obie te firmy już zapowiedziały, że technologia hiper wielowątkowości zostanie wprowadzona do ich procesorów RISC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200