Gartner: przedsiębiorstwa coraz bardziej mobilne

Mottem tegorocznego forum Gartnera "Wireless & Mobile" w Londynie może być wypowiedź Nicka Jonesa, jednego z analityków Gartnera - "$Nie wypada już udzielać odpowiedzi, że kogoś nie ma przy biurku, więc nie można załatwić jakiejś sprawy. Współczesna technologia i oferta operatorów stwarza możliwości, by każde przedsiębiorstwo wyposażyło swoich pracowników w atrybut mobilności. To, czy ktoś siedzi za swoim biurkiem, czy też nie, nie ma już żadnego znaczenia. Każdy może pracować i być stale dostępny dla innych$".

Rynek rozwiązań mobilnych rozwija się szybko, choć być może w poszczególnych obszarach z inną dynamiką niźli wynikałoby to z marketingowych przekazów dostawców. Istotną zmianą jest możliwość "umobilnienia" praktycznie wszystkich aplikacji biznesowych, do tego z parametrami odpowiadającymi łączom szerokopasmowym w chwili, gdy w ofertach operatorów dostępne będą usługi HSDPA (na razie w postaci usług komercyjnych tę technologię transmisji danych udostępnia zaledwie 8 sieci w Europie).

Rene Oberman, prezes T-Mobile, jeden z pregelentów konferencji Gartnera, przyznał, że wciąż nie ma odpowiedzi na wiele pytań dotyczących dalszego rozwoju rynku. Przede wszystkim nie wiadomo, czy operatorzy mają być dostawcami dostępu do sieci czy też raczej integratorem usług, uzyskującym przychody np. z udziału w realizowanych w sieci transakcjach. Nie wiadomo także, czy takie potęgi jak Microsoft czy Google będą chcieli pozostać dla operatorów partnerami czy też konkurentami, którzy sami oferują podstawowe usługi głosowe i messaging. Od tego bowiem zależy także rola operatorów w obsłudze przedsiębiorstw. Dzisiaj - inaczej niż w świecie PC - rola operatorów jest bardzo istotna, mają oni kontrolę nad urządzeniami, zarządzają różnymi danymi dotyczącymi wykorzystania tych urządzeń (billing, karty SIM), decydują o dostępności tych czy innych usług.

Tutaj istotne kwestie to podział odpowiedzialności za rozwiązania mobilne pomiędzy przedsiębiorstwo a operatora - np. kto utrzymuje urządzenia, kto zajmuje się aktualizacją oprogramowania (urządzenia to zresztą osobny temat, bowiem na rynku europejskim można wybierać spośród ok. 500 różnych modeli terminali do obsługi aplikacji mobilnych i nic nie wskazuje na to, byśmy w przewidywalnej przyszłości uzyskali urządzenia w pełni konwergentne, które uwolnią od dylematu wyboru tych czy innych funkcjonalności). Dodatkowo można spodziewać się, że w ciągu 2-3 lat w ofercie operatorów dla rozwiązań mobilnego przedsiębiorstwa pojawią się umowy gwarantujące odpowiednie poziomu SLA.

Gartner przedstawia statystyki, które obrazują rewelacyjne współczynniki ROI dla niektórych obszarów aplikacji mobilnych. W szczególności dotyczy to działań personelu technicznego (np. serwisu) w terenie. Tutaj nakłady zwracają się w ciągu kilku miesięcy. "Jeśli firma nie uzyskuje zwrotu z takiej inwestycji w ciągu roku, to wyraźnie ma jakiś problem, bo to odstaje od wszystkich światowych benchmarków" - twierdzi William Clark, analityk Gartnera. Oczywiście dobre wdrożenie wymaga ustalenia odpowiednik polityk bezpieczeństwa (w tym określenia podstawowych profili wykorzystania rozwiązań mobilnych dla użytkowników), strategii zarządzania posiadaną infrastrukturą mobilną oraz zarządzania ryzykiem i ustalenia metryk, wg. których będzie się mierzyć efektywność całego systemu. Według danych Gartnera w typowej sytuacji pracownik wyposażony w inteligentny mobilny terminal w ciągu dnia transmituje ok. 500 KB danych dziennie.

Analitycy Gartnera wskazują na dwa podstawowe ograniczenia rozwoju rynku - po pierwsze nadal wiele urządzeń i aplikacji mobilnych ma niedopracowane, nieergonomiczne interfejsy, po drugie zaś, o ile sprzętowa technologia mobilna jest już mocno rozwinięta, to po stronie aplikacji nadal pozostaje wiele do zrobienia i producenci np. systemów ERP wyraźnie nie nadążają za możliwościami dostępnych dzisiaj rozwiązań sprzętowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200