Gartner: popularność Windows będzie spadać

Analitycy Gartnera spodziewają się, że w 2015 r. spadnie popyt na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Windows (zarówno tradycyjne komputery, jak i tablety, hybrydy oraz smartphone’y). To może oznaczać, że już wkrótce OS Microsoftu spadnie na trzecie miejsce na liście najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie.

Obecnie lista ta wygląda tak: 1. miejsce od niedawna zajmuje Google Android, drugie okupuje właśnie Windows, zaś na trzecim znajduje się Apple ze swoim iOS/OS X. Układ ten jednak zdaniem Gartnera może niedługo się zmienić – prognozowany przez firmę spadek sprzedaży urządzeń z Windows oraz stały wzrost popytu na urządzenia Apple’a prawdopodobnie doprowadzą do tego, że pozycje nr 2 i 3 zamienią się miejscami. Według analityków, może to nastąpić już w 2017 r.

Dodajmy, że Gartner traktuje w swoich analizach różne odmiany tego samego systemu operacyjnego jako jeden OS (czy może: rodzinę OS-ów), dlatego w prognozie tej liczone są wspólnie mobilne i „stacjonarne” wersje Windows, a także iOS i OS X Apple.

Zobacz również:

  • OpenBSD już ze wsparciem dla Qualcomm Snapdragon X Elite
  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?

Z przedstawionych przez firmę danych wynika, że w Windows zainstalowany będzie na ok. 308 mln urządzeń, które w bieżącym roku trafią do klientów – to o 6% mniej niż w roku 2014. Jednocześnie owe 308 mln stanowi ok. 12,9% wszystkich urządzeń „komputerowych”, które zostaną sprzedane w 2015 r. (prawie 80% z nich stanowić będą najróżniejsze smartphone’y).

Spadki Microsoftu…

Warto dodać, że najnowsze dane Gartnera odbiegają nieco od prognoz przedstawianych wcześniej – jeszcze w lipcu firma spodziewała się, że na rynek w całym roku trafią 323 miliony urządzeń z Windows (czyli 13,2% całej sprzedaży w tym segmencie). Nie jest to pierwsza taka zmiana – firma konsekwentnie w tym roku obniżała swoje przewidywania co do wyników sprzedażowych sprzętu z Windows (jeszcze w marcu spodziewała się sprzedaży na poziomie 331 mln. urządzeń, później ta wartość już tylko spadała).

Co więcej, zmiany te nie dotyczą jedynie prognoz na rok 2015. Jeszcze w lipcu Gartner przewidywał, że w roku 2017 Microsoft i partnerzy firmy wprowadzą na rynek ok. 370 mln urządzeń z Windows (czyli 14,1% sprzętu, który trafić ma w tym okresie do sprzedaży). Obecnie firma uważa, że sprzedaż nie przekroczy 326 mln urządzeń (czyli 12,9% ogólnej sprzedaży).

To na powyższych zmianach w prognozach Gartner opiera swoje przewidywania, w myśl których to właśnie w 2017 r. systemy Apple iOS/OS X zajmą drugie miejsce na liście najpopularniejszych OS-ów (strącając z niej Windows/Windows Mobile)

… i wzrosty Apple

Z zapowiedzi Gartnera wynika też, że w bieżącym roku łączna sprzedaż urządzeń z systemami iOS/OS X wyniesie ok. 298 mln (czyli 12,4% ogółu). W kolejnych latach wartość ta będzie rosła, osiągając w krytycznym roku 2017 poziom 326,6 mln urządzeń i przebijając w ten sposób sprzedaż sprzętu z Windows (prognozowaną obecnie na 325,9 mln).

Jednocześnie warto zauważyć, że oba konkurujące systemy i tak nie mają na razie większych szans w starciu z liderem – systemem Android Google’a. W 2017 r. na całym świecie sprzedanych bowiem zostanie ok. 1,6 mld urządzeń pracujących pod kontrolą tego OS-u, co stanowić będzie 65% całej sprzedaży. W roku bieżącym sprzedaż sięgnie 1,3 mld (54% całości rynku).

Analitycy zwracają przy okazji uwagę na kilka trendów, które mogą zaniepokoić producentów – jednym z najważniejszych z nich jest wydłużający się cykl życia produktu. „Zauważyliśmy, że we wszystkich segmentach rynku obniżyła się częstotliwość, z jaką użytkownicy wymieniają swoje urządzenia. Wielu z nich przedłuża czas, przez jaki korzysta ze sprzętu, a wielu w ogóle rezygnuje z jego wymiany na nowy model” – wyjaśnia Ranjit Atwal z Gartnera.

Widać wyraźnie, że ten trend – jeszcze niedawno kojarzony głównie z komputerami osobistymi, które użytkownicy „aktualizowali” najrzadziej - powoli zaczyna również dotyczyć również tabletów i smartfonów. Wiele osób przy okazji kolejnych premier topowych smartfonów najwyraźniej nie znajduje wystarczających powodów do zrezygnowania z używania starszego modelu i kupienia nowego. Ta tendencja wyraźnie odbija się w danych Gartnera – warto zauważyć, że jeszcze w lipcu firma spodziewała się, że w całym roku 2015 sprzedaż smartphone’ów wzrośnie o 3,4%, zaś wedle najnowszych prognoz wzrost nie przekroczy 1,4%.

iPhone vs. mobilny Windows

Analitycy zwracają też uwagę na fakt, że za umocnienie się pozycji Apple’a odpowiadał będzie głównie iPhone, którego kolejne wersje biją rekordy sprzedaży – ich zdaniem pokazuje to wyraźnie na czym polega problem Microsoftu, który nie jest w stanie sprawić, by jego mobilny system operacyjny skutecznie konkurował z produktem Apple. Nie wydaje się też, by coś w tej kwestii mogło się wkrótce zmienić – firma z Redmond ostatnio w znacznym stopniu wycofała się ze strategii polegającej na promowaniu własnego sprzętu mobilnego.

Jeszcze gorszą wiadomością dla Microsoftu jest fakt, iż wyraźnie spada również sprzedaż urządzeń będących od lat domeną firmy – komputerów PC oraz najróżniejszych urządzeń pokrewnych (np. ultrabooków). Obecnie Gartner spodziewa się, że w tym roku sprzedanych zostanie ok. 300 milionów takich urządzeń (jeszcze 9 miesięcy temu firma prognozowała sprzedaż na poziomie 321 mln).

Jedyną nadzieją korporacji z Redmond wydaje się więc fala wzrostów sprzedaży Windows związana z nieuchronnie nadchodzącą w wielu firmach migracją do najnowszej wersji tego systemu – Windows 10. Gartner spodziewa się, że jej kulminacja nastąpi po roku 2017 i wtedy sprzedaż komputerów osobistych znów zacznie rosnąc na poziomie 4% rocznie. Microsoft z pewnością niecierpliwie wyczekuje tego momentu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200