Gartner: linuksowy sposób na Windows

Odsetek komputerów sprzedawanych z systemem Linux rośnie systematycznie w szczególności w Azji, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej. Dość nieoczekiwanie, jednym z powodów jest powszechna dostępność nielegalnych kopii systemu Microsoftu. Pirackie wersje trafią na ok. 40 proc. maszyn początkowo sprzedanych z open source'owym środowiskiem - prognozuje Gartner. Na wschodzących rynkach wskażnik ten sięgnąć może nawet 80 proc.

Koszt systemu Windows w ciągu minionych 10 lat pozostał właściwie nie niezmienionym poziomie, podczas gdy ceny komputerowych komponentów spadają. Wybór przez producentów preinstalowanego Linuksa jest podyktowany chęcią utrzymania marż. Jak podaje Gartner, cena systemu Windows wzrosła z poziomu 6 proc. całkowitego kosztu zakupu komputera w 1996 do 15 proc. w 2004 r.

Jak informowaliśmy wcześniej, firma analityczna prognozuje, że ok. 5 proc. ze 185 mln pecetów sprzedanych w tym roku będzie pracować pod kontrolą Linuksa. Pod względem geograficznym udział alternatywnych platform będzie przedstawiał się następująco: Ameryka Łacińska (12,1 proc.), Europa Wschodnia (11,2 proc.) oraz region Azji i Pacyfiku (9,8 proc.). Dla porównania, w USA udział ten sięgnie 0,8 proc.

Zobacz również:

W 2008 r. Linux będzie sprzedawany na 7,5 proc. komputerów jednak według szacunków Gartnera rzeczywista ilość instalacji nie przekroczy 2,6 proc.

Pomimo "połowicznego" sukcesu Linuksa, Microsoft wprowadza w kolejnych państwach okrojone wersje systemu - XP Starter Edition, aby utrzymać i zwiększać udział w rynku systemów operacyjnych nowych komputerów. Pilotażowy program został uruchomiony w Malezji, Indonezji oraz Tajlandii. W tym tygodniu koncern poinformował, że na początku przyszłego roku budżetowa wersja trafi do Rosji i Indii. Analitycy pozostają sceptyczni - proponowane przez MS wersje systemu mogą się okazać zbyt okrojone nawet dla początkujących użytkowników.


TOP 200