Gartner: będzie więcej komputerów, komórek i półprzewodników

Firma analityczna podniosła prognozę sprzedaży komputerów osobistych, telefonów komórkowych oraz półprzewodników.

Gartner podniósł prognozę sprzedaży komputerów w tym roku do 202,1 mln sztuk. W ujęciu rocznym stanowi to wzrost o 10,2 proc., wobec zapowiadanej wcześniej zmiany o 9,9 punktów procentowych. Rynek powiększy się dzięki popytowi na notebooki, których sprzedaż w tym roku wzrośnie o 26,5 proc., podczas gdy stacjonarnych PC zaledwie o 4,6 proc. Przenośne komputery stanowią już ponad 30 proc. łącznych dostaw. Główne przyczyny wzmożonego popytu to spadające ceny, upowszechnianie się bezprzewodowego dostępu do internetu oraz ogólnego trendu wymiany stacjonarnych na przenośne PC - twierdzi Gartner.

Według firmy analitycznej, niewiele nowinek technicznych zdecydowanie przyczyni się do zmiany obrazu rynku - wprowadzane właśnie do sprzedaży procesory dwurdzeniowe trafią na początku przede wszystkim do wąskiej grupy technologicznych entuzjastów. Oprogramowanie wykorzystujące pełne możliwości nowej architektury procesorów wciąż znajduje się trakcie rozwoju i nie pojawi się w sprzedaży przynajmniej do końca roku.

Zobacz również:

  • Trendy technologiczne 2024 według AWS
  • 13 niebezpiecznych aplikacji na Androida trafiło do Sklepu Play

Dostawcy nadal muszą liczyć się ze wydłużającym się cyklem wymiany sprzętu, który przez ostatnie dwa lata utrzymywał się na solidnym dwucyfrowym poziomie.

Rośnie komórkowy rynek

Pewne obawy dotyczące wielkości sprzedaży również trapiły dostawców telefonów komórkowych. Analitycy przestrzegali, że przynajmniej na rynkach dojrzałych zabraknie wkrótce silnych bodźców nakręcających sprzedaż - jakimi dotąd były telefony z kolorowymi wyświetlaczami oraz modele wyposażone w aparaty cyfrowe. Słabo upowszechniona telefonia trzeciej generacji wciąż nie nakłania użytkowników do masowego nabywania telefonów 3G, których wybór wciąż pozostaje ograniczony. Jednak dynamika rynku komórek utrzymuje się dzięki rynkom wschodzącym - Indiom, Rosji, Chinom, gdzie rośnie rzesza odbiorców kupujących telefon po raz pierwszy. Do nich producenci kierują tanie, podstawowe modele.

Gartner: będzie więcej komputerów, komórek i półprzewodników

Gartner: światowy rynek telefonów komórkowych w I kw. 2005 r

Według Gartnera w tym roku na rynek trafi 750 mln komórek o 13 proc. więcej niż rok temu. Wcześniejsza prognoza zakładała sprzedaż na poziomie 720 mln sztuk. Zmiana całorocznych szacunków jest związana z bardzo dobrym wynikiem rynku w I kw. 2005 r., który wzrósł o 17 proc. do 180,6 mln sztuk. Rekord z pierwszego kwartału ubiegłego roku to 153,7 mln sztuk. bez zmian pozostaje pierwsza trójka - Nokia (54,9 mln szt.), Motorola (30,2 mln szt.) oraz Samsung (24,1 mln szt.). Najsłabiej od 1999 r. poradził sobie Siemens. Przyszłość mobilnego działu niemieckiego producenta stoi pod znakiem zapytania.

Rośnie sprzedaż telefonów, ale kurczą się marże dostawców - podkreśla Gartner. Analitycy są przekonani, że nie wszyscy utrzymają się na rynku część mniejszych producentów zostanie wykupiona, cześć zrezygnuje z produkcji. Przypomnijmy, obecnie Gartner szacuje liczbę użytkowników komórek na 1,5 miliarda. Do 2010 roku liczba ich ma osiągnąć 3 miliardy.

Chipy: ostatni taki rok

Popyt na komputery i telefony komórkowe skłonił analityków Gartnera również do podniesienia prognozy dla rynku półprzewodników do 5,9 proc. w 2005 (wcześniej 3,4 proc.). Łączna wartość rynku sięgnie 232,9 mld USD. Tegoroczny wzrost pozostaje w kontraście z ubiegłorocznym wynikiem skoku o 23,4 proc. Jak informowaliśmy wcześniej, trzy następne lata przyniosą wzrost bardzo umiarkowany. Kolejna szansa na znaczące wzrosty pojawi się dopiero w roku 2008.

Gartner zaznacza, że branżę charakteryzują zazwyczaj trzyletnie cykle - przed dwa lata sprzedaż rośnie dynamicznie, a następnie pojawia się spadek związany z nadprodukcją układów i zalęgającymi zapasami, gdyż dostawcy wciąż inwestują w nowe fabryki półprzewodników wraz z postępem technologicznym.

Nieco więcej rozwagi, wykazali producenci układów pamięci, którzy powstrzymali inwestycje. Dzięki temu, segment pamięci czeka w 2005 wzrost wartości o 3,2 proc. , w 2006 r. o 0,6 proc. Dopiero w 2007 roku nadejdzie spadek wartości o 9,6 proc. W ubiegłym roku wartość tego segmentu wzrosła o 43,4 proc. do 48 mld USD.

Więcej:

Komórki nie tracą impetu

Komórkowa prognoza na 2005

Smartfony nie do zatrzymania

Komórki: drugi miliard przed końcem roku

Pierwszy kwartał 2005: umiarkowany wzrost sprzedaży serwerów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200