Gartner Dataquest: znikomy wzrost sprzedaży serwerów w 2001 r.

Mimo, że światowy rynek serwerów charakteryzował się wzrostem, w ujęciu ilościowym 2001 r. był najgorszym okresem dla producentów od 1996 roku - takie wnioski wynikają z najnowszego raportu Gartnera.

Według najnowszego raportu firmy analitycznej Gartner Dataquest wzrost sprzedaży serwerów na całym świecie był najniższy od 1996 roku. Ilość sprzedanych urządzeń wyniosła ok. 4,4 mln sztuk, co oznacza jedynie 1,8% wzrost w stosunku do 2000 r. Największe osłabienie tego rynku nastąpio w USA. W 2001 r. w Stanach Zjednoczonych sprzedano 1,7 mln sztuk serwerów. Oznacza to spadek o 9,5% w porównaniu do roku 2000, kiedy sprzedaż ukształtowała się na poziomie 1,9 mln sztuk.

Analitycy z Gartner Dataquest utrzymuja, iż spadek sprzedaży serwerów wynika z ogólnoświatowej recesji i załamania się rynku amerykańskiego. Według analityków przyczyniły się do tego wydarzenia z 11 września ub.r.

Zobacz również:

Ubiegłorocznym liderem na rynku serwerowym pozostał Compaq Computer, z ponad 23-procentowym udziałem w rynku. Następne miejsca zajęły: Dell Computer, IBM, Hewlett-Packard i Sun Microsystems. Dell umocnił natomiast swoją pozycję w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedał najwięcej maszyn w minionym roku, a udział koncernu w rynku wzrósł do 23,4%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200