Gartner Dataquest: trudny rok dla branży elektronicznej

Kończący się rok był dla koncernów produkujących układy scalone najgorszym okresem w ich historii. W 2001 r. rynek ten zanotował 33-procentowy spadek globalnej wartości sprzedaży. Według analityków 2002 r. przyniesie dalszą konsolidację rynku, ale w III kw. widoczna będzie już poprawa koniunktury.

Światowa sprzedaż półprzewodników zmniejszyła się w 2001 roku o 33%. Według analityków z Gartner Dataquest, wynik ten odzwierciedla największy spadek sprzedaży w historii przemysłu półprzewodnikowego. Wszyscy z największych na świecie producentów układów scalonych odnotowali w mijającym roku dwucyfrowy (w procentach) spadek przychodów ze sprzedaży chipów. Globalną wartość sprzedaży układów w 2001 r. szacuje się na 152 mld USD (227 mld USD w 2000 r.). Według analityków na wyraźną poprawę koniunktury można liczyć dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

"Znaczny spadek wyników sprzedaży widoczny u wszystkich czołowych producentów spowodowany był destabilizacją i zawirowaniami, jakie w 2001 roku panowały na rynku IT. W 2002 r. spodziewamy się dalszej konsolidacji rynku ale równocześnie ustabilizowania koniunktury." - twierdzi główny analityk rynku półprzewodników w Gartner Dataquest.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Intel zarobił w 2001 r. około 23,5 mld USD ze sprzedaży procesorów i innych układów, utrzymując dzięki temu miejsce lidera z 15,5-procentowym udziałem w rynku. Sprzedaż firmy spadła jednak w tym okresie o 22%. Toshiba, która produkcję układów pamięci oddaje Micron Technology, w 2001 r. zajęła miejsce drugie. Japoński koncern sprzedał układy scalone o wartości 7,1 mld USD.

STMicroelectronics, największy producent europejski, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszył sprzedaż półprzewodników o 19%, do poziomu 6,4 mld USD. W rocznym podsumowaniu koncern uplasował się jednak na trzeciej pozycji. W roku 2000 STMicroelectronics w światowym rankingu zajmował szóstą pozycję. Samsung Electronics (czołowy dostawca pamięci DRAM) zajął miejsce czwarte ze sprzedażą na poziomie 6,3 mld USD. Piąta pozycja należała w 2001 r. do koncernu Texas Instruments, (5,4 mld USD). Wśród liderów nie mogło zabraknąć Motoroli, której przychód ze sprzedaży półprzewodników wyniósł 5 mld USD i pozwolił na zajęcie szóstego miejsca w rankingu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200