Gartner: 51% pracowników wiedzy będzie na home office do końca 2021 r.

Globalne przejście na pracę zdalną zwiększy też sprzedaż komputerów i tabletów do ponad 500 mln sztuk - przewiduje Gartner.

Home office to już norma / Fot. Unsplash.com

Home office to już norma / Fot. Unsplash.com

Według Gartnera do końca 2021 r. 51% wszystkich pracowników wiedzy, czyli de facto są to osoby pracujące przy komputerze, będzie pracować zdalnie. Dla porównania w 2019 r. było to tylko 27%.

Firma badawcza szacuje również, że do końca 2021 r. pracownicy zdalni będą stanowić 32% wszystkich pracowników na całym świecie. Jest to znaczący wzrost, jeśli zauważymy, że w 2019 r. było to zaledwie 17%. Gartner definiuje pracowników wiedzy jako osoby, które są zaangażowane w zawody wymagające dużej wiedzy, takie jak pisarze, księgowi i inżynierowie. Jednocześnie, rzecz jasna, chodzi o osoby, które rzeczywiście mogą pracować zdalnie, czyli na komputerze z internetem.

Zobacz również:

"Hybrydowa siła robocza to przyszłość pracy, w której zarówno zdalna, jak i praca na miejscu są częścią tego samego rozwiązania. Optymalizuje to również potrzeby pracodawców w zakresie siły roboczej" – powiedział w oświadczeniu Ranjit Atwal, starszy dyrektor ds. badań w firmie Gartner.

Home office najpopularniejsze w USA

Stany Zjednoczone będą liderem pod względem liczby pracowników zdalnych w 2022 r., którzy będą stanowić 53% siły roboczej. Według Gartnera w Europie w 2022 r. pracownicy zdalni w Wielkiej Brytanii będą stanowić 52% jej siły roboczej, podczas gdy pracownicy zdalni w Niemczech i Francji będą stanowić odpowiednio 37% i 33%.

Jak twierdzi Gartner, trwały wpływ pracy zdalnej skutkuje ponowną oceną infrastruktury IT w firmach. Analitycy zauważają, że do 2024 r. organizacje będą zmuszone do przyspieszenia planów cyfrowej transformacji biznesowej. Plany te będą musiały dostosować się do świata po Covid-19, który wiąże się z większym przyjęciem pracy zdalnej i cyfrowych punktów styku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200