Garść nowinek z Redmond

Podpisana umowa jest bardzo podobna do tej, którą w listopadzie 2006 r. Microsoft podpisał z firmą Novell. Jak zapewniają przedstawiciele obu firm, porozumienie z Xandros jest jedynie "kolejnym krokiem w celu zapewnienia interoperacyjności systemów Windows i Linux oraz zwolnienia klientów od odpowiedzialności w kwestiach związanych z ochroną własności intelektualnej kodu znajdującego się w programach, z których korzystają". W ciągu ostatniego roku Microsoft zawarł porozumienia także z firmami Xensource i Boss. Ma to być element nowej strategii koncernu z Redmond.

Analitycy uważają jednak, że Xandros może na podpisanej umowie znacznie więcej stracić, niż zyskać. W zaprezentowanej niedawno wczesnej wersji licencji GPL v3 znalazł się bowiem zapis zabraniający nabywania praw patentowych oprogramowania publikowanego na tej licencji. Zakaz ma dotyczyć wyłącznie praw kupowanych po 26 marca 2007 r. Oznacza to, że jeśli osoby zajmujące się rozwojem podstawowych elementów systemu Linux zdecydują się przejść na GPL v3, Xandros będzie zmuszony do zmiany warunków umowy lub zaprzestania dystrybucji systemu Linux. W ofercie firmy Xandros znajdują się dystrybucje przeznaczone do użytku domowego, biurowego, dla szkół, a także systemy serwerowe.

Vista w korporacjach

Microsoft udostępnił dwa narzędzia, które mają pomóc i zachęcić firmy do przejścia na system Windows Vista. Jednocześnie przedstawiciele firmy potwierdzili, że problemy z brakiem kompatybilności z wieloma zewnętrznymi aplikacjami są jednym z głównych powodów niechęci przedsiębiorstw do migracji do Visty.

Pierwszy produkt - Virtual Hard Drive (VHD) Test Drive - to oprogramowanie umożliwiające uruchomienie wirtualnej maszyny z zainstalowanym systemem Windows Vista. Ma ono pozwalać na dokładne zbadanie interakcji pomiędzy uruchomionym w środowisku wirtualnym systemem a pozostałymi elementami systemu informatycznego firmy. Za jego wadę można uznać ograniczony do 30 dni czas działania. VHD Test Drive można bezpłatnie pobrać ze stron Microsoftu.

Kolejnym zaprezentowanym produktem jest Data Encryption Toolkit dla komputerów przenośnych. Narzędzie to pozwala na ustalenie ogólnej polityki szyfrowania danych na wszystkich komputerach przenośnych należących do jednego środowiska, np. danej firmy. Informacje mogą być zabezpieczone m.in. z wykorzystaniem funkcji Bitlocker systemu Windows Vista.

Dodatkowo Microsoft potwierdził, że zapowiedziany wcześniej pakiet Microsoft Desktop Optimization Pack (MDOP) dla Windows Vista będzie dostępny już w czerwcu br. MDOP to pakiet narzędzi służących do monitorowania pracy, a także przywracania systemu w razie awarii. Zestaw ten jest dostępny wyłącznie dla klientów, którzy wykupili usługę Software Assurance. Kosztuje 10 USD za stanowisko.

Pomimo tego, że premiera Visty miała miejsce już ponad pół roku temu, wiele dużych przedsiębiorstw, na których szczególnie zależy firmie Microsoft, zwleka z wdrożeniem nowego systemu, z obawy przed problemami związanymi z brakiem kompatybilności z różnymi aplikacjami. W przypadku mniejszych firm dochodzą także kwestie związane z kosztami wdrożenia Windows Vista, który wiele przedsiębiorstw z segmentu MSP uważa za zbyt duży i niepotrzebny wydatek.

Stella Chernyak z Microsoftu potwierdza, że problemy związane z niekompatybilnością są największą barierą, która zniechęca korporacje do przejścia na nowy system. Jak jednak przekonuje, trzech największych klientów Microsoftu - Continental Airlines, Charter Communications i Cerna Corporation - jeszcze w tym roku zainstaluje Vistę na większości swoich komputerów.


TOP 200