Gala CIO of the Year Europe 2019 w Barcelonie: 10 laureatów konkursu

CIO of the Year Europe 2019 zostali Åshild Hanne Larsen, CIO norweskiej grupy Equinor (kategoria wielkie firmy) oraz Morten Gade Christensen, CIO w duńskim Bankdata (kategoria małe i średnie firmy). My gratulujemy szczególnie Piotrowi Słomiannemu, CIO MPWiK, Diamentowi CIO 2017, który został zwycięzcą CotYE 2019 w kategorii Europejski Projekt IT – zrównoważony rozwój.

PIOTR SŁOMIANNY, MPWiK Wrocław, odbiera nagrodę The Project of the Year Europe – Sustainability in IT and Business category, FOTO: Sander Almekinders / IDG

Jury, w którym środowisko polskich CIO reprezentowała Monika Płocke, wybrało spośród ponad 110 aplikacji najlepszych CIO i nagrodziło ich w 5 kategoriach. Laureci pochodzą z Norwegii, Hiszpanii, Włoch, Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Polski!

29 listopada br. w Barcelonie ogłoszono werdykt jury i poznaliśmy zwycięzców pierwszej edycji CIO of the Year Europe. 10 CIO z ośmiu krajów zostało laureatami konkursu, uzyskując tytuły CIO Roku, nagrody za najlepszy projekt i wyróżnienia. Werdykt jury poznaliśmy podczas uroczystej wieczornej gali zorganizowanej w efektownym klubie Miramar Events, położonym przy górnej stacji barcelońskiej kolei gondolowej. Z położonego na tarasie klubu rozciąga się fantastyczna panorama nocnej Barcelony, na sali zgromadziło się doborowe grono 130 CIO czołowych firm z 17 krajów Europy a wieczór poprowadził Dan Ram, gwiazda konferencji technologicznych i biznesowych.

Zobacz również:

  • 10 rzeczy, które spędzają sen z powiek liderom IT

CIO of the Year to najwyższe wyróżnienie po jakie mogą sięgnąć najlepsi CIO na kontynencie. Nagrody przyznano w 5 kategoriach: duże przedsiębiorstwa, małe i średnie firmy, innowacja, różnorodność, zrównoważony rozwój.

W tegorocznym konkursie udział sklasyfikowany 113 zgłoszeń, reprezentujących wszystkie branże, z 17 krajów. W gronie tym byli także polscy CIO. Jury złożone było z 8 doświadczonych CIO oraz dziennikarzy, którzy oceniali wszystkie zgłoszenia, którzy wyłonili z tego grona finalistów. W panelu sędziowskim zasiadła także Monika Płocke, szefowa Banking Technology Lead w Nordei, doskonale znana w środowisku polskich CIO.

Zwycięzcy CIO of the Year Europe 2019

Gala CIO of the Year Europe 2019 w Barcelonie: 10 laureatów konkursu

Åshild Hanne Larsen, CIO w Equinor, CIO OF THE YEAR EUROPE 2019, FOTO: Equinor

Åshild Hanne Larsen, CIO norweskiej grupy Equinor, jest CIO of the Year Europe 2019 w kategorii CIO wielkich przedsiębiorstw.
W kategorii tej porównywano osiągnięcia CIO w firmach zatrudniających 1000 i więcej pracowników.

“Moją uwagę zwróciło wykorzystanie wielu różnych technologii, od systemów klasy enterprise po rozwiązania dla konsumenta. To istota najlepiej działającego IT: adaptacja technologii z każdego sektora w celu sprostania oczekiwaniom operacyjnym i biznesowym przedsiębiorstwa”

– w imieniu jury komentowała Wendy Pfeiffer, CIO w Nutanix. Z kolei inny sędzia, Edward Qualtrough, wydawca brytyjskiej edycji magazynu CIO, zauważył: "Droga, którą przeszła Åshild Hanne Larsen, prowadziła od sprzątaczki na platformie wiertniczej 26 lat temu po stanowisko CIO i Senior VP w norweskim potentacie naftowym Equinor, który osiąga roczne przychody rzędu 61 mld dolarów. To droga imponująca.
Inicjatywy podejmowane przez Åshild i jej zespół to nie tylko przedsięwzięcia transformacyjne, zmieniające organizację od góry do dołu, ale posiadające i szersze znaczenie, kształtujące biznesowy i technologiczny pejzaż Norwegii.

Praca z zarządem przy inicjatywach cyfryzacyjnych, związanych z demokratyzacją dostępu do informacji oraz projekty wzmacniające pracowników mają potężny wpływ na sytuację w Eqinor. Ale

to siła i osobowość CIO zadecydowały, że na bazie relacji z Åshild i Equinorem, Microsoft otworzył dwa centra danych w Norwegii, ustanawiając nowy region biznesowy, co ma przemożny wpływ na biznes w całym kraju.
Nie można nie wspomnieć także, że 80% startupów, które przeszły przez program akceleracji Equinor Techstar Energy podpisały kontrakty z czołowymi firmami sektora energii, uzyskując po przejściu programu akceleracji średnio 2 mln USD finansowania”.

W tej głównej kategorii wyróżnienia uzyskali także Fernando Lucero, CIO w hiszpańskiej firmie Iberdrola oraz Carlo Bozzoli, CIO we włoskim potentacie energetycznym Enel.

Gala CIO of the Year Europe 2019 w Barcelonie: 10 laureatów konkursu

Morten Gade Christensen, CIO w Bankdata, CIO OF THE YEAR EUROPE 2019 (kategoria małe i średnie firmy); FOTO: Computerworld DK

W kategorii średnich i małych przedsiębiorstw tytuł CIO of the Year Europe uzyskał Morten Gade Christensen, CIO w Bankdata.
Guus Dekkers, CTO w Tesco, juror konkursu, ocenił, że
rozwiązania stworzone przez Bankdata są proste, innowacyjne i tym zyskały uznanie klientów. Bankdata wyróżnia przy tym zastosowany model governance, który zapewnia odpowiedzialną innowacyjność.
Jury dostrzegło ponadto osiągnięcia Stefana Würtembergera, CIO w Marabu i wcześniej – w Renz.

Kolejne 3 kategorie dotyczyły cech zrealizowanych przedsięwzięć: ich wymiaru innowacyjnego, zrównoważonego rozwoju oraz poszanowania różnorodności w firmie.

Piotr Słomianny, CIO i CFO z MPWiK Wrocław zdobył nagrodę Europejski projekt roku – zrównoważony rozwój w IT I biznesie.

“Piotr Słomianny, CIO i CFO w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodno Kanalizacyjnym we Wrocławiu wdrożył nowoczesne technologie do redukcji strat wody oraz wykrywania awarii w sieci wodociągowej podnosząc efektywność firmy i zadowolenie konsumenta.
Do 2040 roku Piotr Słomianny planuje całkowicie wyeliminować straty wody w trakcie jej przesyłu.
Współpraca partnerska z sektorem prywatnym zaowocowała rozwiązaniem SmartFlow do wykrywania awarii wodociągowych, jej komercjalizacja może przynieść wielkie korzyści w skali całej Polski. Wobec deficytu wody pitnej na świecie, osiągnięcia Piotra i MPWiK w tworzeniu technologii, która pozwala w sposób zrównoważony zarządzać zasobami wody z myślą o obecnych i przyszłych pokoleniach, jest szczególnie godny polecenia.

Victorovi de Avila Rueda, CIO w firmie Sacyr, jurorzy przyznali nagrodę za "Europejski projekt roku – innowacja w IT i biznesie".

„Podoba mi się koncepcja roju talentów, która pozwala rozwiązywać w czasie rzeczywisty poważne problemy, w środowisku o cechach gamifikacji” – powiedziała podcza laudacji Wendy Pfeiffer. W tej kategorii wyróżniono także Emiliano Sorrentiego, CIO w Rzymskim Porcie Lotniczym oraz Chrisa Zissisa, CIO w firmie JLL.

Z kolei Miao Sung, CIO w belgijskiej firmie Mars otrzymała nagrodę w kategorii „Europejski projekt roku – różnorodność w IT i biznesie”.

„Jako globalny CIO w Mars, Miao Song zrealizowała szereg programów wspierających różnorodność środowiska pracy i na poziomie menedżerskim,
pozyskując dla sektora technologii nowe talenty, tworząc innowacyjna i nastawioną na satysfakcję pracownika kulturę organizacji
” – mówił w imieniu juror Edward Qualtrough.

O konkursie CIO of the Year Europe

Konkurs CIO of the Year Europe ma na celu uhonorować znakomitych liderów IT oraz innowacyjnych dzięki technologii modeli biznesowych, a następnie promować i upowszechniać te dokonania. Do udziału w konkursie zaproszono CIO, którzy nie tylko sprawują kontrolę nad IT ale także przyczyniają się do sukcesu swoich firm dzięki innowacjom i cyfryzacji. Od blisko 20 lat na ponad 20 kluczowych rynkach świata marka „CIO” działa na rzecz promocji dokonań liderów technologii informatycznych w biznesie, w szczególności ich efektywności i zdolności zarządzania zmianą.

Gala CIO of the Year Europe to pierwszy konkurs organizowany przez IDG na poziomie europejskim. Przy jego organizacji współpracowały redakcje w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, we Włoszech, Polsce, w Niemczech, Czechach, Francji, Danii i Turcji.

W panelu sędziowskim zasiedli:

Guus Dekkers, CTO w Tesco

Araceli García, profesor w IE School of Human Sciences and Technology oraz Head of Group IT Business Partners, IAG GBS

Mervi Lampinen, IT Director w MSD Sharp & Dohme GmbH

Michael Loechle, CIO w ABB Power Grid

Fernando Munoz, szef CIO Executive Council w Hiszpanii

Monika Płocke, Head of Banking Technology Software Engineering w Nordei

Wendy Pfeiffer, CIO w Nutanix prezes zarządu w Qualys i Girls in Tech oraz

Edward Qualtrough, wydawca brytyjskiej edycji CIO.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200