Gadu-Gadu ma już 300 tys. użytkowników

Polski komunikator (Instant Messaging) internetowy Gadu-Gadu wkrótce zostanie wzbogacony o mechanizm współpracy z technologią WAP. Dzięki temu użytkownicy telefonów komórkowych z obsługą WAP będą mogl...

Polski komunikator (Instant Messaging) internetowy Gadu-Gadu wkrótce zostanie wzbogacony o mechanizm współpracy z technologią WAP. Dzięki temu użytkownicy telefonów komórkowych z obsługą WAP będą mogli korzystać z usług Gadu-Gadu tak samo, jak w Internecie.

Według przedstawicieli firmy sms-express.com, twórcy Gadu-Gadu, na zainteresowanie tą usługą trzeba będzie poczekać do upowszechnienia usług GPRS, gdzie opłata za połączenie jest uzależniona od ilości przesyłanych danych, a nie czasu trwania. Firma wkrótce rozpocznie prace nad rozbudową systemu w kierunku świadczenia usług transmisji głosu na bazie technologii VoIP.

Gadu-Gadu od lipca br, umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Internetu oraz wysyłanie wiadomości SMS. Firma zamierza pozyskać milion użytkowników. Sms-express.com poszukuje obecnie inwestora, który wsparłby rozwój oprogramowania i ekspansję na rynki zagraniczne. Gadu-Gadu w wersjach lokalnych i pod nowymi nazwami ma zostać wprowadzone najpierw na rynki Europy Wschodniej. Firma nie chce tworzyć jednej wersji międzynarodowej i konkurować z takimi markami, jak ICQ, AOL czy Yahoo! "Chcemy działać na rynkach krajowych i tam tworzyć lokalne społeczności. Obecnie nie myślimy o wejściu do Europy Zachodniej"- mówi Krzysztof Szalwa, wiceprezes sms-express.com.

Firma dąży do tego, by Gadu-Gadu było wykorzystywane przez przedsiębiorstwa i stanowiło jeden z elementów komunikacji, np. w firmach dystrybucyjnych czy spedycyjnych. "Moglibyśmy wówczas zaoferować usługi brokerskie w zakresie wiadomości SMS. Operatorzy bezpłatne SMS-y traktują jako wiadomości z najmniejszym priorytetem" - mówi Krzysztof Szalwa. Firma zapewniałaby gwarancję dostarczenia wiadomości i przekazywałaby nadawcy potwierdzenie. Na zrealizowanie planów dotyczących Gadu-Gadu firma potrzebuje ok. 1 mln USD. W pierwszej fazie finansowania przedsięwzięcia firma pozyskała inwestora, który przekazał ok. miliona złotych.

Podstawę przychodów mają stanowić reklamy rozsyłane do użytkowników i w postaci banera. Sms-express.com zamierza także współpracować z innymi usługodawcami internetowymi. Gadu-Gadu mógłby posłużyć np. jako narzędzie do szybkiej komunikacji między uczestnikami aukcji internetowych.

W drugiej połowie listopada br. ma być udostępniona nowa, obecnie testowana wersja Gadu-Gadu. Umożliwi ona użytkownikom przesyłanie plików.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200