GTS przejmie Energis Polska

Wyjaśniła się kwestia zakupu Energisu przez potencjalnego inwestora. Wiadomo już oficjalnie, że została podpisana umowa, na mocy której 97,5 proc. udziałów spółki przejmie GTS Polska. Fuzja obu operatorów ma wykreować nowego "niezależnego" lidera branży telekomunikacyjnej w Polsce i Europie Środkowej, kierującego usługi do klientów biznesowych. Fuzja może zagrozić pozycji rynkowej Netii, która również była zainteresowana zakupem Energis Polska.

Już wcześniej analitycy najczęściej typowali, że Energis przejdzie w ręce GTS Polska, która odkupi udziały Energis Polska od National Grid i Bates Telecom Poland. Główne skrzypce w tym ostatnim gra fundusz Innova Capital, który kilka miesięcy temu zdecydował się doinwestować Energis kwotą 18 mln USD. Stosunkowo szybkie wyjście ze spółki przedstawiciele funduszu tłumaczą dużym zainteresowaniem Energisem ze strony inwestorów strategicznych.

Jak podkreślają obie strony, połączenie spółek przyczyni się do powstania ogólnopolskiego operatora telekomunikacyjnego, świadczącego kompleksowe usługi dla klientów biznesowych. Szacowany łączny przychód Energis Polska oraz GTS Polska ma wynieść w tym roku blisko 400 mln zł. Umowa pomiędzy GTS a Energis Polska zostanie sfinalizowana po pozytywnym rozpatrzeniu jej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Proces zapoznawania się z dokumentacją oraz wydanie opinii może potrwać do sześciu tygodni.

Zobacz również:

  • Kolejna akwizycja firmy Nvidia

O "porażce" Netii i planach GTS mówi Krzysztof Kaczmarczyk, analityk branży telekomunikacyjnej z Deutsche Bank Securities.

Netia nie kupiła Energisu ze względu na wysoką cenę. Zarząd spółki podjął słuszną decyzję, ponieważ akcjonariusze nie zaakceptowaliby wygórowanej kwoty. Mówi się, że wartość transakcji wyniosła około 60 mln Euro, podczas gdy, moim zdaniem, rzeczywista wycena oscyluje wokół 40 mln Euro.

Czy to porażka Netii? Jeżeli dokonaliby zakupu po tak wysokiej cenie, kurs akcji operatora spadłby, więc decyzja zarządu była słuszna. Co do wizji na przyszłość, to zapewne kupowanie takich spółek jak Energis Polska ma sens i konsolidowanie się z nimi daje duży potencjał, w zakresie synergii kosztów i możliwości dalszej ekspansji - natomiast najważniejsza jest cena, a nie po prostu chęć kupna. Nie zmienia to faktu, że póki co Netia nie ma zbyt wielu możliwości akwizycyjnych, wiec zaczyna być spółką o bardzo stagnacyjnym profilu.

Odnośnie GTS Polska, to trudno jest mi jednoznacznie określić długofalową strategię firmy. Mówi się o chęciach przejęcia przez GTS, spółki Exatel, która jest z całą pewnością interesującym kąskiem dla każdego, kto chce być aktywny na rynku fuzji w sektorze. Natomiast w tym przypadku stawiałbym bardziej na Netię jako potencjalnego kupującego. Należy jednak pamiętać, że Exatel przechodzi dopiero restrukturyzację, wiec jest zbyt wcześnie, aby mówić o jakiejkolwiek sprzedaży tego operatora. Lata 2006-2007, to najbardziej prawdopodobny okres, w którym może nastąpić potencjalne przejęcie Exatelu.

Aktualizacja: 27 lipca 2005 16:17

Dodaliśmy komentarz Krzysztofa Kaczmarczyka, analityka branży telekomunikacyjnej z Deutsche Bank Securities.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200