GSI Commerce zostanie kupione przez eBay za 2,4 mld dolarów

Aukcyjny gigant jakim jest eBay przejmuje GSI Commerce, firmę współpracującą z takimi tuzami jak NBA czy NFL. Serwis eBay liczy na wzmocnienie swojej pozycji na rynku handlu elektronicznego.

Światowy lider aukcji internetowych - eBay Inc. - kupuje GSI Commerce. Firma ta jest dostawcą usług w zakresie e-handlu. GSI Commerce ma ok. 500 klientów, są wśród nich m.in. Timberland, RadioShack, Toys "R" Us, NBA, NFL, Sports Authority, iRobot czy Calvin Klein. GSI powstało w 1995 roku jako Global Sports Incorporated i na początku skupiało się na sprzedaży akcesoriów sportowych oraz witamin i odżywek.

eBay zgodził się zapłacić 29,25 dolarów za każdą akcję firmy, co oznacza, że całkowita wartość transakcji wyniesie około 2,4 mld dolarów. Zaproponowana cena jest o 51 proc. wyższa niż kurs zamknięcia akcji z dnia 25 marca, a także o 47 proc. wyższa niż średnia z ostatnich 30 notowań.

Transakcja zostanie sfinansowana gotówką, a także ze środków pochodzących z kredytu. eBay spodziewa się jej zrealizowania w trzecim kwartale tego roku. Tak długi okres jest wynikiem konieczności otrzymania zgody na przejęcie przez Departament Sprawiedliwości USA oraz Federalną Komisję ds. Handlu (Federal Trade Commision).

Przejęcie GSI wiązać się także będzie ze zbyciem 100 procent udziałów w części sportowej, a także 70 procent udziałów w ShopRunnerze oraz Rue La La. eBay zamierza się ich pozbyć gdyż uważa, że nie są one kluczowe dla długoterminowej strategi rozwoju. Mają one trafić do nowo utworzonego holdingu, którym pokieruje Michael Rubin, założyciel i szef GSI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200