GPW przenosi swój nowy system transakcyjny

Equinix został wybrany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) na dostawcę centrum danych, w którym zostanie uruchomiony autorski Warszawski Automatyczny System Transakcyjny (WATS). Główny system giełdowy i platforma GPW będą zlokalizowane w WA3, centrum danych Equinix w Warszawie.

fot. mat. prasowe

GPW WATS to nowy system informatyczny stworzony od podstaw jako nowoczesna, kompletna platforma obrotu wieloma aktywami, która zastąpi dotychczasowy system centralny GPW. Nowy system może być również wykorzystywany przez inne spółki z Grupy GPW oraz sprzedawany podmiotom zewnętrznym w formie licencji na oprogramowanie i usługi świadczone w ramach systemu.

Obecność GPW w nowym centrum danych stworzy szansę dla polskiego rynku kapitałowego na dołączenie do globalnego ekosystemu łączącego tysiące partnerów Equinix. Przewiduje się, że testowy dostęp do rynku będzie gotowy w czwartym kwartale 2023 roku, a pełne przełączenie planowane jest na listopad 2024 roku.

Zobacz również:

  • Chmurowe wsparcie ciągłości biznesowej
  • Spadła liczba debiutów na europejskich giełdach
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

„Migracja do centrum danych WA3 firmy Equinix pozwala klientom GPW oferować więcej możliwości i lepszą wydajność handlową. W dzisiejszym świecie dla firm świadczących usługi finansowe, takich jak GPW, kluczowe znaczenie ma pozycjonowanie platform transakcyjnych pod kątem maksymalnej wydajności, łączności i elastyczności. Dzięki globalnemu zasięgowi Equinix, GPW korzysta z ekosystemu, w którym obecni są wszyscy główni gracze rynkowi, co pozwala nam osiągnąć niezrównany potencjał wzrostu w tym sektorze" - powiedziała Izabela Olszewska, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dla tych, którzy korzystają z danych rynkowych i/lub handlują na GPW spoza Warszawy, ekosystem Equinix zapewnia wybór dostawców, który obsługuje wszystkie możliwe strategie handlowe. Equinix oferuje szereg usług kolokacji i połączeń międzysystemowych dla społeczności handlowej GPW, aby spełnić wszystkie wymagania dotyczące opóźnień, z w pełni zróżnicowanym i niezawodnym dostępem. Dla tych, którzy szukają danych rynkowych o najniższych opóźnieniach i dostępu do nowego systemu giełdowego GPW, usługi kolokacji są dostępne w centrum danych WA3 firmy Equinix. W ramach dedykowanej przestrzeni zapewniony będzie dostęp do głównego silnika dopasowującego GPW za pośrednictwem połączeń o jednakowych opóźnieniach. Łączność z platformą GPW w Equinix WA2 jest dostępna za pośrednictwem ponad 30 dostawców usług sieciowych, a także łącza sieciowego Equinix Metro Connect z dowolnej innej lokalizacji centrum danych Equinix w Warszawie.

„Rynki finansowe nieustannie przesuwają granice rozwoju technologii, poszukując szybszego dostępu, większej ilości danych i innowacji na każdym kroku. Wymaga to ogromnego zaangażowania, aby dostarczyć odpowiednie technologie wspierające. Od chmur obliczeniowych po sztuczną inteligencję, błyskawiczne sieci i rozwiązania o dużej gęstości, ekosystem finansowy w Equinix umożliwia rozwój kolejnej generacji globalnych rynków finansowych" - podkreśla Eleni Coldrey, specjalistka ds. rynków kapitałowych w Equinix.

GPW zadeklarowała zaawansowane wsparcie uczestników rynku w adaptacji do nowej infrastruktury. Ustanowiła Program Wsparcia Migracji Centrum Danych GPW WATS w związku z lokalizacją WATS w nowym centrum danych. W ramach nowego Programu GPW zaoferuje Członkom Giełdy miesięczne rabaty na opłaty technologiczne od momentu podłączenia do Centrum Danych GPW WATS. Program Wsparcia będzie trwał od listopada 2023 roku do listopada 2024 roku, czyli pokryje się z testowym dostępem doi rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200