GPRS wciąż przed nami

Wszyscy działający w Polsce operatorzy telefonii komórkowej oferują usługi pakietowej transmisji danych. Cóż z tego, skoro na rynku dostępny jest tylko jeden model telefonu obsługującego GPRS.

Wszyscy działający w Polsce operatorzy telefonii komórkowej oferują usługi pakietowej transmisji danych. Cóż z tego, skoro na rynku dostępny jest tylko jeden model telefonu obsługującego GPRS.

O General Packet Radio Service (GPRS), pakietowej transmisji danych, jest głośno od dwóch lat. Technologia ta pozwala nawet na 10-krotne zwiększenie szybkości transmisji danych w porównaniu ze stan- dardową dla sieci GSM szybkością 9,6 Kb/s. Nowością GPRS jest również przydzielenie telefonom własnych numerów IP, pod którymi mogą być one osiągalne dla zewnętrznych aplikacji. Pozwala to mobilnym użytkownikom na swobodne korzystanie z usług internetowych i to z jakością porównywalną do sieci stacjonarnych.

Usługi pakietowej transmisji danych, wprowadza-ne przez operatorów, początkowo jedynie testowo i ograniczone geograficznie, z początkiem tego roku stały się stałym elementem oferty wszystkich działających w Polsce sieci komórkowych: Idei, Ery i Plusa. Mimo to na rozpowszechnienie GPRS trzeba jeszcze poczekać. Przeszkodą jest przede wszystkim brak telefonów obsługujących technologię GPRS. Planowana przez operatorów liczba kilkuset tysięcy użytkowników tej technologii do końca br. wydaje się mocno przesadzona.

Płonne nadzieje

Problem braku odpowiednich aparatów GPRS nie dotyczy wyłącznie Polski. Podobnie sytuacja wygląda na innych rynkach. Początkowo wydawało się, że brak telefonów jest jedynie wymówką operatorów, którzy starają się opóźnić komercyjny start GPRS. Potem wyszło na jaw, że to deklaracje producentów telefonów obiecujących rozpoczęcie masowej produkcji od początku br. były składane na wyrost. Z informacji uzyskanych od przedstawicieli Nokii wynika bowiem, że telefony obsługujące GPRS firma wprowadzi na rynek najwcześniej w trzecim kwartale br. Wcześniej twierdzili, że pojawią się one w pierwszym półroczu 2001 r. Dotychczas nie można również nabyć zapowiadanych telefonów GPRS Ericssona. Operatorzy wprawdzie testują od pewnego czasu model R520, jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy i czy w ogóle telefon ten trafi do sprzedaży. Natomiast w ciągu 3 miesięcy powinien być dostępny aparat GPRS, produkowany przez Siemensa. Ma to być nowa wersja oferowanego od niedawna modelu SL 45, który poza wsparciem dla GPRS będzie miał poprawioną obsługę portów podczerwieni.

Dotąd z obietnic wywiązała się tylko Motorola, która wprowadziła na rynek dwa telefony: model P7389i i jego poprawioną wersję - Timeport 260. Ten drugi jest zaliczany do telefonów tzw. klasy B, co oznacza, że umożliwia działanie w trybie GPRS lub CSD przy automatycznym przełączaniu pomiędzy trybami pracy. Telefon może nawiązać połączenie w trybie GPRS na 3 kanałach jednocześnie, co pozwala osiągnąć transfer do 26,8 Kb/s w kierunku do telefonu i 13,4 Kb/s z telefonu do stacji bazowej. Być może niedługo na rynku pojawi się kolejna wersja T260, oferująca możliwość pracy na 4 kanałach, co przyspieszy transfer do telefonu o dodatkowe 14,4 Kb/s. Użytkownicy tych aparatów narzekają jednak na stabilność połączeń oraz przede wszystkim na mało intuicyjne, "inżynierskie" - jak mówią niektórzy - menu aparatu.

Czerwcowe promocje

Motorola Timeport 260 jest dostępna w ofercie Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era GSM). Usługi GPRS są oferowane w tej sieci zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Opłaty za połączenia z Internetem wynoszą 0,6 zł za każde rozpoczęte 10 KB przesyłanych danych, przy czym opłata jest naliczana oddzielnie za dane wysyłane i odbierane. Nie jest natomiast pobierany abonament za udostępnienie tej usługi.

Do końca czerwca br. Era oferuje w promocji aparaty Timeport 260 za 324 zł netto. Oferta jest jednak skierowana wyłącznie do "najlepszych użytkowników", tzn. klientów gene- rujących "duży" ruch wychodzący i przychodzący. Oferta promocyjna obejmuje również bezpłatny abonament na usługę eraWAP w 6 cyklach rozliczeniowych.

W Polkomtelu (Plus GSM) usługa GPRS jest dostępna dla abonentów planów taryfowych: Relax, Echo, Akcja, Partner, Firma i Master. Jest bezpłatna dla wszystkich abonentów, którzy wykupili usługę Transmisja Danych lub Dane Plus. Połączenie z Internetem kosztuje 0,5 zł za każde rozpoczęte 100 KB w ramach danej sesji GPRS. Niedawno Polkomtel rozpoczął atrakcyjną akcję promocyjną pod nazwą 3G, która potrwa do 24 czerwca br. Pakiet promocyjny obejmuje 3 GB danych wysyłanych i odbieranych w ramach dostępu do Internetu przez GPRS, 10 MB danych w ramach dostępu do WAP przez GPRS oraz telefon Timeport 260 i aktywację w dowolnym planie cenowym. Limit wysyłanych i odbiera- nych danych zarówno w dostępie do Internetu, jak i WAP można wykorzystać w ciągu roku od chwili aktywo- wania karty. Cena pakietu 3G wynosi 614 zł netto.

W PTK Centertel (Idea) za każde 50 MB danych przesłanych do i z telefonu (łącznie) pobierane jest 99 zł. Usługa jest dostępna dla abonentów planów taryfowych Meritum i Optima. Firma oferuje też aparaty Motoroli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200