GM chce doładowywać baterie samochodów EV drogą bezprzewodową

Okazuje się, że drogą bezprzewodową można doładowywać nie tylko baterie znajdujące się w smartfonach, ale również na pokładzie elektrycznych samochodów (znanych jak pojazdy typu EV; Electric Vehicle). Nad systemem takim pracuje np. firma GM. Opracowała już nawet wspólnie z jedną ze współpracujących z nią firm prototypowe rozwiązanie tego typu, nadając mu nazwę Drive 11.

Jest to przenośny system, który można położyć na podłodze, np. w garażu. Można go też zainstalować na stałe np. na parkingu i pokryć betonem czy asfaltem, tak aby nie był widoczny. GM opracował dwie wersje rozwiązania, o mocy 7,7 KW i 11 KW. System wykorzystuje zjawisko rezonansu magnetycznego i bazuje na technologii opracowanej przez firmę WiTricity.

Analitycy zwracają uwagę na fakt, że rozwiązanie to może się okazać szczególnie przydatne w przypadku samochodów autonomicznych. Będą one wykrywać automatycznie punkty oferujące im możliwość bezprzewodowego doładowania znajdujących się na ich pokładach baterii, a następnie również automatycznie parkujące nad takimi punktami.

Zobacz również:

  • Ten akumulator może zrewolucjonizować rynek samochodów elektrycznych
  • Zaskakujący ruch Tesli w Polsce - nowy model w ofercie
  • Powstały baterie półprzewodnikowe o wyjątkowo dużej gęstości energetycznej
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200